Довгоочікуваний крок у системі відновлення зруйнованого майна став реальністю: Кабінет Міністрів України затвердив порядок дистанційного обстеження житла, яке опинилось у зоні активних бойових дій. Постанову №815 прийняли 7 липня 2025 року, її текст опублікували 11 липня на урядовому порталі.
Це рішення відкриває шлях до компенсацій для власників зруйнованого житла. Особливо в районах, де через безпекову ситуацію фізично неможливо оглянути оселі. Раніше такі обставини блокували отримання компенсації за програмою єВідновлення.
Кому доступний новий порядок?
Поки що дистанційне обстеження стосуватиметься лише територій, які офіційно визначені як зони бойових дій або зони, де бойові дії тривають, але де працюють державні електронні ресурси. Актуальний перелік можна знайти в наказі Мінрозвитку №376.
Щоб перевірити, чи підпадає ваша громада під дію постанови, слід звернути увагу: у правому стовпчику навпроти назви громади має бути відкрита дата завершення бойових дій — у першому рядку вона є, у другому — відсутня.
Що приймають як докази?
Допустимими доказами є:
- фото- та відеоматеріали (зі смартфонів, дронів тощо)
- аерофото- та космічні знімки з метаданими.
Ці матеріали мають бути кольорові, чіткі, без спотворень та стиснення файлів і повинні містити:
- загальний вигляд ділянки з об’єктом
- загальний ракурс з оцінкою руйнування
- три специфічні ракурси (фасад, тильна сторона, вид згори).
Дистанційне обстеження відбувається на підставі інформаційного повідомлення про пошкоджене майно, поданого через «Дію».
Як відбуватиметься процес?
- Людина подає інформаційне повідомлення через «Дію», вказуючи стан «непридатне до експлуатації» або «знищене повністю».
- Комісія переглядає надані докази.
- У разі позитивного висновку — складають акт обстеження, що підтверджує руйнування.
- Протягом трьох робочих днів заявник отримує повідомлення у «Дії» (після впровадження відповідного функціоналу) або на електронну пошту.
Якщо факт знищення не вдалося підтвердити?
Якщо після дистанційного обстеження неможливо достовірно підтвердити факт знищення об’єкта, комісія призупиняє розгляд і протягом п’яти днів повідомляє про це заявника.
Особа має право протягом 90 днів надати додаткові відомості про об’єкт. Звернення повинно містити: реквізити отриманого рішення, прізвище, ініціали заявника та реєстраційний номер об’єкта в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
Надіслати звернення можна через застосунок «Дія» (після впровадження відповідного функціоналу), на електронну адресу, вказану в рішенні комісії, або у паперовій формі — поштою до відповідного уповноваженого органу.
Комісія поновить розгляд після отримання додаткових матеріалів, про це ухвалюють окреме рішення.
Звертаємо увагу! Підтвердження факту знищення не означає автоматичного нарахування компенсації. Для отримання житлового сертифіката слід додатково подати заяву на виплату через «Дію».
Новий порядок — реальний шанс для людей із прифронтових регіонів зрушити з мертвої точки процес відшкодування втраченого майна. Водночас він накладає відповідальність за достовірність і якість поданої інформації.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Уряд оновив умови програми єВідновлення: подати заяву можна повторно
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь