Як не пропустити строки для компенсації за знищене чи пошкоджене майно

Як не пропустити строки для компенсації за знищене чи пошкоджене майно

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна», заяву на компенсацію за знищене майно подають до спеціальної комісії, яка розглядає такі звернення на відповідній території.

Строки подання заяви суворо регламентовані: її треба подати протягом воєнного стану або протягом одного року після його припинення чи скасування на території, де був розташований знищений об’єкт.

Заяву про компенсацію за знищену нерухомість подають окремо щодо кожного об’єкта.

Важлива інформація про документи

Якщо у вас немає документів, які підтверджують право власності на знищений об’єкт (наприклад, свідоцтво про право на спадщину), це не позбавляє вас права на компенсацію. Закон дозволяє подати такі документи пізніше, але головне – вчасно подати заяву. 

Відповідно до частини 11 статті 4, строк подання документів може бути порушений, якщо вони були втрачені або триває їх відновлення. У такому разі особа подає ці документи додатково або звертається до комісії з розгляду питань щодо компенсації з проханням посприяти в отриманні відповідних документів.

Виняток із правила про строки

Є особливий випадок, коли строк подання заяви продовжується до трьох років. Це стосується об’єктів, які знищені або пошкоджені після припинення або скасування воєнного стану, але внаслідок обставин, спричинених збройною агресією Росії. Наприклад, замінування чи розмінування. У таких випадках заяву можна подати протягом трьох років після припинення воєнного стану.

Про пошкоджене майно

На сьогодні строки для подання заяви на компенсацію за пошкоджене майно не визначені ні в Законі України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна», ні в Постанові Кабміну №381 від 21 квітня 2023 року. Це означає, що формально часових обмежень немає. Проте варто діяти оперативно, адже швидкість подання заяви може вплинути на терміни отримання компенсації.

Що варто зробити вчасно

  1. Подати інформаційне повідомлення про знищений об’єкт нерухомості.
  2. Подати заяву на компенсацію, навіть якщо у вас немає всіх необхідних документів.

Головні строки подання заяви:

  • 1 рік із дня припинення або скасування воєнного стану на території, де розташоване знищене майно.
  • 3 роки з дати припинення або скасування воєнного стану на відповідній території, якщо обʼєкт був пошкоджений або знищений після припинення або скасування воєнного стану, але це сталося внаслідок збройної агресії: замінування, розмінування тощо.

Нині отримати компенсацію за пошкоджене майно можна лише на підконтрольній Україні території, а точніше  – на території, куди матиме доступ комісія, яка оцінить масштаби пошкоджень і визначить суму компенсації. 

Недавно Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №11161, який спрощує процедуру призначення компенсації за знищене або пошкоджене майно на окупованих Росією територіях і тих, де тривають бойові дії.

Документ враховує складнощі з обстеженням нерухомості в умовах війни, прирівнюючи пошкоджене майно до зруйнованого, якщо неможливо зафіксувати пошкодження.

Основні нововведення

  1. Автоматичне прирівнювання пошкодженого майна до зруйнованого. На територіях, де тривають бойові дії або тимчасова окупація, пошкоджене житло вважається зруйнованим.
  2. Скасування процедури обстеження. На небезпечних територіях більше не вимагають проводити оцінку стану пошкодженого майна.
  3. Умова проживання в Україні. Отримати компенсацію зможуть лише громадяни, які живуть в Україні не менше двох років на момент подання заяви.
  4. Відмова від права власності. Особи, які отримали компенсацію, зобов’язані відмовитися від права власності на зруйноване або пошкоджене майно, що залишилося на окупованих територіях. Це майно передається державі або громаді, яка також отримує право вимагати відшкодування збитків від Росії.

Закон має підписати президент, а уряд – розробити й затвердити порядок отримання компенсації.

Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:

Фейсбук та телеграм-канал  Безоплатні юристи Херсон

Читайте також:  Процедура прийняття спадщини: коли й куди подати заяву

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини