Пенсійна реформа в Україні: обов’язкові внески, пенсійні бали та нові категорії виплат

Пенсійна реформа в Україні: обов’язкові внески, пенсійні бали та нові категорії виплат

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Уряд завершив роботу над законопроєктом, який передбачає перехід на накопичувальну пенсійну систему з 2026 року. Найближчими місяцями документ планують внести до Верховної Ради. Про це повідомила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. 

«Ми провели перший раунд погоджень з усіма центральними органами виконавчої влади, завершуємо узгодження фінальних цифр із Міністерством фінансів. Упевнена, що найближчими місяцями законопроєкт буде поданий до Верховної Ради. Це дозволить цьогоріч завершити створення законодавчої бази та розпочати технічну підготовку до запуску реформи», – наголосила Оксана Жолнович.

Що передбачає реформа

Пенсійна реформа передбачає новий підхід до формування пенсійних виплат. Основний принцип – обов’язкове відрахування дев’яти відсотків від зарплати працівника на його накопичувальний рахунок.

За словами міністерки, ці відрахування дозволять у майбутньому отримувати 20 відсотків середньої зарплати за трудове життя у вигляді накопичувальної пенсії. Інші 20 процентів – виплачуватимуться через солідарну систему. Це забезпечить загальний коефіцієнт заміщення на рівні 40 відсотків.

Окрім обов’язкових дев’яти відсотків, працівники матимуть можливість добровільно збільшувати внески – щоб мати більші пенсійні виплати. «Якщо людина сплачує більше, вона може розраховувати на більшу пенсію. Це залишатиметься на її розсуд», – підкреслила Оксана Жолнович.

Нові поняття: базова та страхова пенсії

У межах реформи пропонують запровадити нові категорії пенсій – базову та страхову:

  • Базова пенсія забезпечуватиме мінімальний рівень соціального захисту й буде однаковою для всіх пенсіонерів. Її розмір становитиме 30 відсотків від мінімальної зарплати після сплати податків.
  • Страхова пенсія залежатиме від трудового стажу та розміру зарплати. Для її розрахунку пропонують запровадити систему пенсійних балів. Вартість одного бала переглядатимуть щороку в березні, це замінить традиційну індексацію.

Терміни реалізації

За умовами, визначеними в Меморандумі з МВФ, українська влада має розпочати впровадження пенсійної реформи до липня 2025 року. Законопроєкт планують подати до парламенту до кінця березня.

Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:

Фейсбук та телеграм-канал  Безоплатні юристи Херсон

Читайте також:  Як дізнатися про результати відеоідентифікації у Пенсійному фонді 

 Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини