Нюанси працевлаштування та діяльності підприємств на окупованій території

Нюанси працевлаштування та діяльності підприємств на окупованій території

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Більша частина Херсонщини перебуває в окупації вже понад сім місяців. Багато людей виїхало, але чимало залишилися вдома, чекають на визволення та намагаються вижити в неймовірно складних умовах. Адже державні установи зачинено, бізнес ледь жевріє, а загарбники змушують людей працювати під їхнім “дахом”.

Зокрема, вимагають «перереєструвати» підприємства за їхнім законодавством та платити податки росії, а безробітних направляють на роботу до своїх окупаційних органів. Частина людей через це переїхали на інші адреси, деякі магазини припинили торгувати, начебто зачинившись на ремонт. Але дехто під тиском, та щоби здобувати засоби для існування, погоджується на нав’язані “пропозиції”.

Якими можуть бути наслідки такої роботи з точки зору українського законодавства, – пояснює юрист громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Тим, хто продовжує працювати на окупованій території в українському правовому полі, – жодної відповідальності немає. 

Але робота громадян України в окупаційних органах може призвести до звинувачення в злочині за статтею 111/1 Кримінального кодексу України “Колабораційна діяльність”. 

Зокрема, це стосується добровільної праці в цивільних установах окупаційної влади («органах адміністрації», «місцевої влади», «комунальних підприємствах» тощо):

  • якщо посада не є “керівною”, наслідком може бути до 15 років позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю з конфіскацією майна  (частина 2 ст. 111/1 ККУ*); 
  • «керівника» можуть засудити до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 15 років із конфіскацією майна (ч. 5 ст. 111/1 ККУ*).

Служба в «правоохоронних органах», «судових органах», збройних та воєнізованих    формуваннях»: до 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років з конфіскацією майна (ч. 7 ст. 111/1 ККУ). 

Педагогам, які викладають у навчальних закладах за «російською програмою», загрожує до 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в системі освіти 15 років за ч. 3 ст. 111/1 ККУ* (про це можна дізнатися докладніше у попередній консультації Олександра Данилова “Викладання в закладах освіти на окупованих територіях: зрада чи ні?”).

Щодо «перереєстрації» бізнесу – тут ситуація складніше. Формально за господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором мінімальне покарання – штраф до 170 тис. грн, максимальне – до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років із конфіскацією майна (частина 4 ст. 111/1 ККУ). Але водночас законодавець не розкрив поняття “взаємодії”, що саме заборонено.

Тому вважаємо, що підприємницька діяльність, яка не має результатом сплати податків і безпосередньої співпраці з окупаційною владою чи російськими військовими – є дозволеною. Наприклад, це ремонт одягу чи взуття населенню, дрібний продаж продуктів та інших товарів, кав’ярня, ремонт побутової техніки. Проте ремонт техніки окупаційної влади на СТО; постачання фермерами чи підприємцями харчування та обладнання загарбникам; сплата рф податків тощо, – можна вже трактувати як підтримку функціонування окупаційної влади й це є потенційною підставою для притягнення до кримінальної відповідальності, – пояснює правозахисник.

У будь-якому випадку, коментує далі Олександр Данилов, ці поради є загальними й кожна ситуація є індивідуальною. Головне розуміти, що ступінь відповідальності напряму залежить від аналізу наступних чинників:

  • що передувало тим чи іншим вашим діям (погрози, примус, інші небезпечні обставини);
  • які наслідки ви переслідували («вижити», допомогти «новій владі» тощо);
  • до яких наслідків реально призвела ваша праця.

Також, задля зменшення тиску з боку окупантів, юрист громадської приймальні БО ФМЗ, адвокат УГСПЛ радить розглянути можливість зміни адреси реєстрації бізнесу на територію підконтрольну Україні.

*Довідково.

Частина 2 ст. 111/1 ККУ: Добровільне зайняття громадянином України посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора:

  • карається позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Частина 3 ст. 111/1 ККУ: Здійснення громадянином України пропаганди у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти:

  • караються виправними роботами  до двох років або арештом  до шести місяців, або позбавленням волі до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

Частина 4 ст. 111/1 ККУ: Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора:

  • караються штрафом до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі  від трьох до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

Частина 5 ст. 111/1 ККУ: Добровільне зайняття громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території:

  • караються позбавленням волі  від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Частина 7 ст. 111/1 ККУ: Добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України:

  • караються позбавленням волі  від дванадцяти до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

P. S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини