На початку місця – наш традиційний огляд законодавчих змін, які чекають українців у лютому. Багато новацій стосуватиметься військовозобов’язаних.
Повернутися із СЗЧ можна до кінця лютого
Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину, до кінця лютого можуть повернутися на службу без юридичних наслідків, зі збереженням усіх соціальних гарантій. Раніше був встановлений термін до 1 січня. Але парламент вніс зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» й переніс кінцеву дату. Президент підписав закон.
Після повернення військовослужбовці мають продовжити службу в 17 спеціальних бригадах, визначених Міністерством оборони. Ті, хто не повернеться, можуть потрапити за ґрати на строк до 10 років.
За даними ДБР, до 1 січня із самоволок повернулося понад сім тисяч військовослужбовців. За даними Офісу генпрокурора, з початку 2022 року порушено близько 100 тисяч кримінальних проваджень щодо СЗЧ і дезертирства. Реальні цифри можуть бути значно більшими.
Два обов’язкові критерії для статусу критично важливого підприємства
До 28 лютого усі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв. Їх затвердив уряд наприкінці листопада торік. Ці підприємства мають право бронювати працівників від мобілізації.
Кабмін попередив, що відстрочки, які видало міністерство економіки, діють до 28 лютого 2025 року. Ця дата визначена і для відстрочок, які надали через «Дію».
Критерії для визначення підприємства критично важливими не змінюються. Але уряд запровадив два обов’язкових: середня зарплата за останній квартал не повинна бути меншою ніж 2,5 мінімальної зарплати, а підприємство не повинно мати боргів зі сплати податків.
В Україні зараз понад 700 критично важливих підприємств, за даними міністерства економіки.
Днями уряд дозволив бронювати 100 відсотків медпрацівників у державних та комунальних медичних закладах.
Читайте також: У Резерв+ тестують електронні направлення на ВЛК
Медкомісія для обмежено придатних – строки та можливості
Військовозобов’язані зі статусом «обмежено придатний» до 5 лютого мають повторно пройти медичне обстеження у військово-лікарській комісії.
Така вимога з’явилася, бо в законодавстві більше немає поняття «обмежено придатний». Тепер є категорії «придатний», «тимчасово непридатний» та «непридатний» для військової служби.
Ті, кого раніше визнали обмежено придатними, повинні були впродовж дев’яти місяців пройти повторний медогляд. Однак багато військовозобов’язаних не зробили це вчасно – тому біля приміщень комісій утворилися величезні черги.
Щодо відповідальності після 5 лютого для тих, хто не пройде ВЛК, є різночитання. З одного боку, це може вважатися порушенням правил військового обліку – за це передбачений штраф від 17 тисяч до 25,5 тисячі гривень. Однак у Міноборони роз’яснювали, що особу можуть покарати тільки якщо її викликали повісткою на повторну ВЛК, і вона не зробила цього до 5 лютого.
Підприємство не зможе забронювати працівника, який не пройшов ВЛК у встановлений строк.
Детальніше на цю тему ми писали в матеріалі: «Термін повторного медогляду хочуть збільшити ще на чотири місяці».
Родичі полонених і зниклих безвісти отримуватимуть частину зарплати військового
З 1 лютого змінюється порядок виплат грошового забезпечення військових, які потрапили у полон чи зникли безвісти, їхнім родичам. Набувають чинності зміни до закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Раніше усе грошове забезпечення військового – 120 тисяч гривень щомісяця отримувала його дружина, або ж чоловік військової. Тепер ці кошти закон дозволяє розподіляти між кількома родичами.
Половина суми залишатиметься у військовій частині й буде виплачена самому бійцю після його повернення з полону або встановлення його місця перебування.
Решту зарплати – тобто 60 тисяч гривень – можуть розподілити рівними частинами серед родичів першої черги. Це дружина чи чоловік, законні представники неповнолітніх дітей, діти з інвалідністю з дитинства або їхні законні представники, батьки військового – за умови, що вони не позбавлені батьківських прав. Наприклад, якщо у військовослужбовця є дружина, дитина та батьки, то 50 відсотків його зарплати буде розподілено на чотири частини.
Якщо військовий не має родичів першої черги, 20 відсотків забезпечення отримають повнолітні діти, брати й сестри, а 80 відсотків – залишаться у військовій частині.
Ці правила не діятимуть, якщо військовий залишив особисте розпорядження і вказав, кому мають виплачувати гроші.
Завершується подання заявок на «Зимову підтримку»
28 лютого – останній день, коли можна подати заявку на отримання тисячі гривень «Зимової підтримки».
Програму запустили торік 1 грудня. Понад 12 мільйонів людей звернулися за цією допомогою. Президент Володимир Зеленський недавно сказав, що уряд готуватиме інші державні програми для підтримки якнайширшого кола українців.
Звернутися за «Зимовою підтримкою» можна через застосунок «Дія», Укрпошту чи банки, які є партнерами державної програми «Національний кешбек».
Витратити ці кошти треба до 31 грудня 2025 року – на певні товари та послуги, зокрема медицину, комуналку, донати для ЗСУ тощо.
Право на разову виплату має кожен українець, який перебуває на території України, за винятком тимчасово окупованих.
Переказувати на картки можна не більше як 150 тисяч
З 1 лютого українські банки запроваджують нові обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Місячний ліміт становитиме 150 тисяч гривень.
Ця вимога стосуватиметься клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально.
Банки розподілятимуть клієнтів на три категорії залежно від рівня ризику:
– для клієнтів із високим рівнем ризику ліміт становитиме 50 тисяч гривень на місяць;
– із середнім або низьким рівнем ризику – 150 тисяч гривень щомісяця. З 1 червня ця сума зменшиться до 100 тисяч.
Клієнт може надати документи про законність коштів і попросити банк про підвищення ліміту.
НБУ в такий спосіб бореться зі схемами так званих «дропів», які за винагороду передають у користування третім особам свої карткові рахунки. Ці рахунки використовуються як транзитні для переказів і відмивання грошей.
Для переселенців будуть виплати на дітей та нова субсидія
З 1 лютого вимушені переселенці зможуть оформити субсидію на оренду житла. Також уряд розширив програму зимових виплат на дітей.
У рамках програми «Тепла зима» українці з-поміж малозабезпечених родин та сімей переселенців можуть отримати на кожну дитину 6 500 гривень разової допомоги.
Для підтримки внутрішньо переміщених осіб започаткували й нову державну програму – субсидію на оренду житла. Подача заявок стартувала 29 січня. Таку субсидію призначають сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги.
Її зможуть отримати внутрішньо переміщені особи, які виїхали з окупованих територій або зон бойових дій і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах, а їхнє помешкання – знищене або непридатне. Які хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають достатньо коштів. Які орендують житло і витрачають на нього суттєву частину своїх доходів.
Детально про умови оформлення субсидії на житло для ВПО можна прочитати в матеріалі.
У сервісних центрах МВС – нова платформа для реєстрації
З 4 лютого запрацює нова платформа для запису до сервісних центрів МВС. Оновлену систему онлайн-реєстрації для всіх послуг тестують із 14 січня у 52 сервісних центрах. У Броварах – вона вже працює.
Систему оновлюють, щоб зробити процес реєстрації швидшим і зручнішим. Водії зможуть уникнути черг. Це частина цифрової трансформації МВС, яка спрямована на підвищення якості сервісу для українців.
Подорожчають квитки до Польщі та Угорщини
Укрзалізниця повідомила, що з 1 лютого зростає вартість квитків до Варшави та Будапешта.
Квитки у напрямку Польщі подорожчають на 20–27 відсотків у вагонах першого класу Інерсіті+ і на 9–27 відсотків – у вагонах купе. На міжнародний потяг «Київ-Варшава» ціна зросте ще більше – на 37 процентів.
У потягах до Будапешта у вагоні СВ ціни зростуть на 17 відсотків, у купе – на 21 процент.
Кому доведеться сплачувати податок на авто
У лютому стануть відомі марки автомобілів, власники яких мають сплачувати податок на розкіш. Це автівки віком до п’яти років, вартість яких перевищує три мільйони гривень.
Розмір податку – 25 тисяч гривень, його потрібно буде сплатити протягом 60 днів після отримання повідомлення від податкової, але не пізніше 1 липня.
Якщо автомобіль досягне 5-річного віку протягом року, податок сплачують лише за ті місяці, коли авто підпадало під вимоги закону.
Перелік моделей має опублікувати Мінекономіки. Імовірно, до цієї категорії потраплять преміальні марки: Audi, BMW, Mercedes-Benz, Porsche та інші.
Які продукти зростуть у ціні
У лютому й березні очікується загальне зростання цін на продукти – особливо на овочі, оскільки запасів цих товарів узимку стає менше. Так вважає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. За його словами, також здорожчають молочні продукти та хліб.
На ціну впливають інфляція, сезонність і війна. Через мобілізацію значна частина робітників недоступна, виробники змушені вкладати гроші в техніку, а це підвищує собівартість. Ще один важливий чинник – акцизи на пальне, які почали впливати на ціни від початку 2025 року.
На думку експерта, ціни можуть зрости на 10–15 відсотків, проте це відбуватиметься поступово.
Доставка Укрпоштою за один день
З 3 лютого Укрпошта всі посилки оброблятиме в автоматизованому форматі, на роботизованих лініях. Час доставки скоротять до одного дня.
Парад семи планет
У ніч на 28 лютого 2025 року жителі Землі зможуть спостерігати унікальне астрономічне явище – вирівнювання семи планет Сонячної системи.
У небі одночасно будуть видимі Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер і Марс. Для спостереження за Ураном і Нептуном знадобиться бінокль, а інші планети можна буде побачити неозброєним оком.
Астрономи називають таке явище великим планетарним з’єднанням. Воно трапляється нечасто. Для такого вирівнювання необхідно, щоб більшість планет одночасно опинилися на одному боці від Сонця. Паради планет із трьох-чотирьох небесних тіл відбуваються регулярно, а одночасне вирівнювання семи планет – вважають рідкістю.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Пенсійна реформа в Україні: обов’язкові внески, пенсійні бали та нові категорії виплат
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
За матеріалами BBC Україна, 24 канал, Еспресо, УНІАН, Обоз, Факти, Судово-юридичної газети
Залишити відповідь