Значна частина законодавчих змін травня стосуються армії та організації військової служби. Російсько-українська війна триває і це вимагає від держави нових рішень.
Про головні новації місяця – у матеріалі.
Медкомісію треба пройти до 5 червня
Формулювання «обмежено придатний» до військової служби скасували в Україні торік. Військовозобов’язані з такою позначкою у військово-обліковому документі мають повторно пройти військово-лікарську комісію.
Граничний термін проходження ВЛК кілька разів продовжували, але остаточна дата – 5 червня 2025 року. Травень буде останнім місяцем, щоб пройти медогляд.
Отримати направлення на ВЛК можна через застосунок Резерв+ або особисто в ТЦК.
За висновками військово-лікарської комісії особі нададуть статус – придатний або непридатний до служби. Для кожного з них визначені умови (непридатність на певний період у зв’язку з хворобою чи лікуванням, придатність до служби у бойових підрозділах чи тилових частинах тощо).
Скорочують термін базової військової підготовки
З 1 травня оновили програму базової загальновійськової підготовки для військовозобовязаних, які придатні до служби у тилових частинах (раніше належали до категорії «обмежено придатні») – підрозділах забезпечення, охорони, логістики та зв’язку, у ТЦК, військових вишах, навчальних центрах, медичних підрозділах.
Оновлена програма навчання передбачає:
– скорочення терміну підготовки з 45 діб до 30
– зниження рівня фізичних навантажень
– формування окремих навчальних підрозділів – рот або взводів.
Зміни стосуватимуться і військовослужбовців, які щойно призвані на службу, й тих, хто раніше проходив навчання на кафедрах військової підготовки або проходить її повторно.
Мобілізацію продовжили
Воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні подовжено до 8 серпня 2025 року.
Призову підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років.
Юнаки 18–24 років можуть піти у військо добровільно — за контрактом через програму «Контракт 18–24». Вони мають право на винагороду один мільйон гривень і на виїзд за кордон після року служби.
У Резерв+ додадуть два типи відстрочок
8 травня у застосунку Резерв+ з’являться два нових типи відстрочок від мобілізації. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
«Відстрочка для осіб з тимчасовою непридатністю до служби терміном від 6 до 12 місяців – це один із чутливих запитів, які ми отримували. Така відстрочка надається на підставі висновку ВЛК.
Другий тип – для громадян, у яких чоловік або дружина перебуває на службі, а також є дитина віком до 18 років», – пояснила вона.
Підвищили стипендії для курсантів військових вишів
Зросте грошове забезпечення курсантів військових вишів. Таку постанову від 11 квітня № 455 ухвалив Кабмін.
Що зміниться:
– стипендія курсантів зросте до близько восьми тисяч гривень
– відмінники випускного курсу та ті, хто проходить стажування, зможуть отримувати до 20 100 гривень – як військовослужбовці за контрактом.
Досі курсанти отримували грошове забезпечення 2 880 – 3 145 гривень.
Підвищення відбудеться внаслідок збільшення посадових окладів та встановлення надбавок, зокрема за результатами екзаменаційних сесій.
Зелений колір на світлофорах стане смарагдовим
З 1 травня набуває чинності новий стандарт ДСТУ, який передбачає оновлені вимоги до світлофорів. Замість зеленого сигналу буде смарагдовим. Його краще видно й це підвищить безпеку на дорогах.
Замість суцільних стрілок з’являться шевронні (зелені на чорному фоні), які будуть помітніші здалеку. Також з’являться спільні велопішохідні світлофори.
На усіх світлофорах – пішохідних, транспортних, велосипедних – встановлять таймери зворотного відліку часу. А також кнопки для виклику сигналу світлофора та пристрої для звукового оповіщення – для зручності пересування людей з інвалідністю.
Як пояснили в Департаменті патрульної поліції, йдеться не про заміну всіх світлофорів, а про стандарти тих приладів, які будуть встановлені згодом.
У бензин додаватимуть спирт
З 1 травня 2025 року всі українські АЗС зобов’язані додавати до бензину не менше п’яти відсотків біоетанолу. Це спирт, який виробляють з рослинної сировини, наприклад, кукурудзи. Серед основних переваг – зниження шкідливих викидів, підтримка вітчизняного виробництва.
Таку домішку давно використовують у Європі, а оскільки від початку повномасштабного вторгення наша країна активно імпортує паливо з ЄС, велика кількість українських водіїв їздять на паливі з біоетанолом. Бензин зі спиртом вважається безпечним для автомобілів.
У прогнозах щодо вартості такого палива думки експертів різняться. Одні прогнозують, що в роздріб ціна для споживача майже не зміниться, а може навіть знизитися на 3–5 гривень за літр. Інші – що бензин може здорожчати. Адже європейські виробники переважно випускають Е10, а для виробництва Е5 потрібні окремі потужності.
Починається тестування для вступників
14 травня розпочнеться основна сесія Національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня.
Після 4 травня зареєстровані учасники зможуть завантажити з персональних кабінетів запрошення, де буде вказана дата, час і місце проведення НМТ. Цю інформацію не викладають у загальний доступ з міркувань безпеки.
Випускники, які з поважних причин не зможуть взяти участь в основній сесії, матимуть змогу пройти тестування під час додаткової – з 14 до 25 липня. Зареєструватися на неї можна 9–14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних – до 19 травня.
Тестування включає чотири предмети: українська мова, математика, історія України та один додатковий предмет на вибір. НМТ складатимуть за один день у два етапи.
Читайте також: Скільки треба набрати балів для вступу у 2025 році
Кому треба подати заяву на субсидію
З 1 травня до 30 вересня розраховується субсидія на неопалювальний сезон. Зазвичай це відбувається автоматично, проте деяким категоріям громадян необхідно повторно подати заяву особисто, онлайн на порталі Пенсійного фонду або через «Дію».
Це стосується осіб:
– які орендують житло й самі сплачують комуналку
– у кого зареєстровані внутрішньо переміщені особи
– домогосподарств, де живе менше людей, ніж зареєстровано
– осіб, яким в опалювальний період призначили нульову субсидію.
Навіть якщо заяву подати протягом травня або червня, субсидію призначать з початку неопалювального періоду.
Зросте плата за проставлення апостиля
З 3 травня зросте розмір плати за проставлення апостиля, повідомили у Міністерстві юстиції.
Ціни на цю послугу не переглядали понад 10 років. Зараз її вартість – 51 гривня. А з 3 травня для фізичних осіб плата становитиме 610 гривень (0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб), для юридичних осіб – 1060 гривень (0,35 прожиткового мінімуму).
Апостиль – це спеціальний штамп, який підтверджує справжність підписів та автентичність печаток на документах. Вони стають чинними в інших країнах. Іншими словами, це міжнародне засвідчення справжності документів.
Дату останнього дзвоника визначає школа
Останній дзвоник у більшості шкіл пролунає 30 травня. Хоча навчальні заклади мають право проводити заняття до 30 червня.
Конкретні дати закінчення навчання, останнього дзвоника, канікул встановлюють самі школи.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Facebook та Телеграм канал – Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: У школах стартував набір першачків: як і коли подавати документи
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 (095) 805 72 99.
За матеріалами РБК-Україна, «Ліга: Закон», Explainer, Еспресо, «Факти», pmg.ua.
Залишити відповідь