Викладання в закладах освіти на окупованих територіях: зрада чи ні?

Викладання в закладах освіти на окупованих територіях: зрада чи ні?

Іван БагрянийІван Багряний
Іван Багряний

Попри те, що новий навчальний рік почався понад місяць тому, окупанти досі намагаються поширити вплив російської пропаганди через освітню мережу. 

На Херсонщині їм вдалося “запустити” навчання лише у 91 школі з 482. Але добір педагогів триває, адже “кадрів” не вистачає. І юристів громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я” все частіше, особливо після псевдореферендуму, запитують: чи підпадають викладачі окупаційних закладів освіти під кримінальну відповідальність?

Поки що від правоохоронних органів не надходило інформації про звинувачення педагогів шкіл чи вишів, які викладають на окупованій території за російською програмою.

Але голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак попереджав, ще на брифінгу 31 серпня, що це – злочин:

Вчителі, які спробують розпочати навчання за російськими програмами, за нашим законодавством прирівнюються до колаборантів та підпадають під дію Кримінального кодексу України з усіма негативними наслідками. 

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов, крім того, впевнений, що таких людей треба позбавляти права викладати взагалі:

Ті, хто свідомо та добровільно погодилися співпрацювати з окупаційною владою і викладати за їхніми освітніми програмами, мають отримати однозначну заборону на професію. Цих людей до українських дітей категорично не можна підпускати.

Яке саме покарання можуть отримати викладачі, більш детально пояснює юрист громадської приймальні БО ФМЗ, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов. 

У статті 111/1 (Колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України передбачено, в залежності від напрямку діяльності чи важкості злочину,  сім розділів (частин).

Потенційно, за словами Олександра Данилова, дії педагогів – громадян України – підпадають під три частини цієї статті*.

У частині 1 ст. 111/1 ККУ, наприклад, передбачена відповідальність за публічне схвалення російської політики, окупації територій України, псевдореферендумів; заклики до співпраці з адміністрацією агресора тощо.

Покарання: позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Головним у цьому випадку є саме публічне невизнання поширення суверенітету України на тимчасово окуповані росією території. Публічним вважається не лише виступ у присутності багатьох чи декількох осіб, а й висловлення до невизначеного кола осіб у мережі Інтернет, засобах масової інформації тощо.

Також у частині 6 ст. 111/1 ККУ передбачена відповідальність за організацію та проведення різних заходів на підтримку рф (з’їздів, зборів, мітингів, походів, демонстрацій, конференцій, круглих столів); участь в інформаційних пропагандистських кампаніях окупантів та їх адміністрацій; виготовлення, збір, зберігання  та поширення відповідної інформації. 

Покарання: від 10 до 12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Найважче покарання тут передбачене “активістам” – хто виступає з промовами чи закликами, голосує.

Але найрозповсюдженішою практикою, на думку юриста громадської приймальні БО ФМЗ, адвоката УГСПЛ Олександра Данилова, може бути покарання, передбачене частиною 3 ст. 111/1 ККУ. 

Адже вона стосується безпосередньо системи освіти.

Пропаганда “цінностей” держави-агресора, впровадження її освітянських стандартів – злочин. 

Мінімальне покарання: до двох років виправних робіт з утримання відсотків з суми заробітку в дохід держави.

Максимальне: до трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю у системі освіти п’ятнадцять років.

Пропаганда, з точки зору законодавства, – публічне звернення до певної групи людей або необмеженого кола осіб у письмовій, усній або іншій доступній формі. Тобто це може бути висловлювання певної інформації на уроках чи перерві учням, на педагогічних, батьківських зборах.

Тож під таке визначення, на думку правозахисника, може підпадати будь-яка викладацька робота у закладах освіти за програмами чи формами навчання, що притаманні освіті у рф.

Дія цієї норми поширюється на всі освітянські установи, які працюють на окупованій території, незалежно від типу закладу та форми власності (приватні школи тощо).

Також слід зазначити, що Мінреінтеграції ініціювало застосування санкцій за поширення на тимчасово окупованих територіях «освітніх стандартів» рф. Такі «викладачі» потрапляють під спеціальні економічні та інші санкції строком на 5 років. Уряд на своєму засіданні схвалив пропозиції Мінреінтеграції. Формат реалізації цих санкційних заходів тепер розгляне РНБОУ.

*Довідково. Частини 1, 6 та 3 ст. 111-1ККУ:

1. Публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

караються позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

6. Організація та проведення заходів політичного характеру, інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у таких заходах:

караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

3. Здійснення громадянином України пропаганди у закладах освіти незалежно від типів та форм власності для сприяння збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності  державою-агресором за збройну агресію проти України, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти:

караються виправними роботами  до 2 років або арештом  до 6 місяців, або позбавленням волі  до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 10 до 15 років.

P. S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини