В останній місяць року на українців чекає багато законодавчих змін. Змінилися правила бронювання від мобілізації. Зросли податки. Людей, які цього потребують, держава підтримає додатковими соціальними виплатами.
Про найважливіші новації грудня 2024 року – в нашому матеріалі.
Підвищення військового збору
1 грудня набув чинності закон №4015-IX про зміни до Податкового кодексу та інших законів України. Найбільш значущою для громадян є збільшення військового збору з 1,5 відсотка до 5 відсотків. Відтак зросте податкове навантаження на офіційні зарплати. Ця норма не стосується військовослужбовців – для них цей податок залишиться на рівні 1,5 відсотка.
Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої груп з 1 січня 2025 року ставка військового збору становитиме 10 відсотків від мінімальної зарплати, для третьої групи – 1 відсоток від доходу.
Із закону прибрали норму про підвищення оподаткування для ФОПів заднім числом із 1 жовтня, повідомив у коментарі «Суспільному» член парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Підвищення податків дасть змогу збільшити надходження до держбюджету на 58 мільярдів гривень у 2024 році та на 137 мільярдів гривень у 2025-му. Ці гроші підуть на фінансування Сил оборони України, зокрема – на виплати військовим, придбання техніки та будівництво фортифікацій.
Тисяча від Зеленського
З 1 грудня всі українці, які перебувають на території країни, отримають від держави разову допомогу – 1 тисячу гривень за програмою «Зимова єПідтримка», яку ініціював президент Володимир Зеленський.
Ці кошти можна буде витратити – й онлайн, і офлайн – на оплату комуналки, на ліки, книги, медичні послуги, освіту, мобільний зв’язок, страхування, донати на ЗСУ, квитки Укрзалізниці тощо.
Виплату на дитину зможе замовити через «Дію» один із батьків. Гроші нараховуватимуть на картку програми «Національний кешбек». Пенсіонери від 60 років та особи з інвалідністю I та II групи, які отримують пенсію чи соціальну допомогу через Укрпошту, зможуть отримати тисячу гривень у відділенні.
Програма діятиме упродовж грудня – лютого. Скористатися допомогою можна буде до кінця 2025 року.
6 500 гривень на теплий одяг для дітей
Протягом грудня на кожну дитину у сім’ях внутрішньо переміщених осіб та малозабезпечених держава разово виплатить 6 500 гривень – на теплий одяг та взуття. Таку ж допомогу нададуть людям з інвалідністю І групи з-поміж внутрішньо переміщених осіб.
Виплату призначать автоматично за інформацією у держреєстрах.
Ці кошти не враховуються у середньомісячний сукупний дохід сім’ї – тобто не вплинуть на призначення субсидії та інших допомог.
«Протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім’ї ВПО, у яких є діти або дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6 500 гривень. Це кошти на купівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку. Кабмін також ухвалив рішення про допомогу дітям-сиротам. На День Святого Миколая вони отримають по 1 тисячі гривень. Виплати надійдуть 6 грудня», – повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Бронювання від армії
Уряд змінив правила бронювання військовозобов’язаних. Усі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.
«З 1 грудня відновлюється процес бронювання через портал «Дія». Бронювання працюватиме тільки в електронному форматі», – сказав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Для отримання статусу критично важливого підприємства компанія має відповідати двом основним критеріям: зарплата на підприємстві не менше 20 тисяч гривень і відсутність боргів перед державним або місцевим бюджетами. Держава щомісяця перевірятиме компанії та організації на відповідність усім критеріям.
Працівник, який працює на критично важливому підприємстві, повинен перебувати на військовому обліку, отримувати зарплату від 20 тисяч гривень, мати уточнені військово-облікові дані й не бути в розшуку.
Бронювання, чинні на 23 листопада 2024 року, залишаються в силі до 28 лютого. Після цього підприємства мають повторно подати заявки через «Дію». Інакше бронювання буде анульовано.
Загальна частка військовозобов’язаних працівників із бронюванням не має перевищувати 50%. Винятки можливі лише за рішенням міністра оборони.
Кабмін скасував можливість враховувати жінок до загального числа військовозобов’язаних на підприємстві. Водночас надав можливість заміняти заброньованого працівника іншим, але не частіше як один раз на місяць.
Нагадаємо, влада ініціювала аудит, бо з липня 2024 року почала зростати кількість заброньованих чоловіків. За його результатами, 95% підприємств зберегли статус критичних. На початок листопада, за даними Міністерства економіки, від мобілізації було заброньовано понад 900 тисяч громадян.
Ліквідація МСЕК
До кінця грудня 2024 року медико-соціальні експертні комісії будуть ліквідовані. Таке рішення спричинене численними корупційними скандалами, пов’язаними зі встановленням інвалідності.
З 1 січня 2025-го ступінь інвалідності чи непрацездатності встановлюватимуть експертні команди лікарів у закладах охорони здоров’я. Відповідний законопроєкт № 12178 Верховна Рада ухвалила 20 листопада у першому читанні та за основу.
Функції МСЕК передадуть кластерним і надкластерним лікарням – багатопрофільним медичним закладам. Там використовуватимуть електронні системи для визначення інвалідності. Так можна буде контролювати всі етапи обстеження клієнта та мінімізувати помилки.
Закон про протидію насильству
19 грудня набере чинності закон, що передбачає більшу відповідальність за домашнє насильство. Одна з найважливіших норм – визнання дитини потерпілою, якщо навіть їй шкода не заподіяна, але в її присутності було вчинено домашнє насильство або насильство за ознакою статі.
Також закон встановлює, що неповнолітні від 16 до 18 років за насильство нестимуть відповідальність на загальних підставах. Також запроваджена адміністративна відповідальність за сексуальні домагання.
Ці зміни пов’язані з тим, що парламент ратифікував конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок, домашньому насильству та протидії цим явищам.
Кількість випадків домашнього насильства в Україні зросла майже на 80% у порівнянні з минулим роком, за даними Офісу генерального прокурора.
Вікові надбавки до пенсій
У грудні вікові надбавки отримають українці, яким цього місяця виповниться 70, 75 або 80 років. За умови, що їхня пенсія не перевищує 10 340 гривень.
Розмір надбавок:
300 гривень – для осіб 70 – 75 років
456 гривень – для осіб 75 – 80 років
570 гривень – для осіб 80+ років.
До кінця грудня 2024 року продовжили програму додаткової грошової допомоги для пенсіонерів від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Вона спрямована на підтримку осіб, які живуть у зонах активних або потенційних бойових дій.
Читайте також: Програма фінансової підтримки від ООН охопить більше українців
Тарифи на комунальні послуги
Ціни на електроенергію, газ, опалення та воду у грудні не зміняться.
За світло споживачі платитимуть 4,32 грн за кіловат. Власники установок електроопалення – 2,64 гривні за кіловат. Хто встановив двозонні лічильники, можуть зекономити: у нічний час із 23:00 до 7:00 електроенергія коштує 2,16 гривні.
За газ від Нафтогазу споживачі платитимуть 7,96 гривні за кубометр. Від вартості газу залежать і тарифи на тепло – вони теж залишаться на поточному рівні.
Виплата субсидій
У грудні не передбачено змін у виплаті житлових субсидій. Пенсійний фонд на початку опалювального сезону автоматично перерахував розмір пільги тим, хто її вже отримує.
Ті громадяни, які подали документи на субсидію до 30 листопада, отримають допомогу з початку опалювального періоду, тобто з жовтня. Якщо ж подати заяву після 1 грудня – виплата буде з місяця звернення.
Нові рейси Укрзалізниці
Укрзалізниця з 15 грудня запускає нові поїзди за двома напрямками: Київ – Будапешт та Київ – Чоп – Братислава.
Розклад руху щоденного поїзда до Будапешту розроблений так, щоб пасажири, які планують поїздки до Відня, Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюриха та багатьох інших, могли швидко пересісти на з’єднувальні потяги.
Пересадковий маршрут через станцію Чоп з’єднає Київ, Львів та Мукачево з Братиславою та іншими великими містами Словаччини, зокрема Кошице, Жиліна, Трнава, Тренчин та Попрад.
З 15 грудня поїдуть безпересадкові купейні вагони сполученням Львів – Кишинеу. Цей маршрут буде зручним для поїздок до аеропорту Молдови й у зворотному напрямку.
Зимові канікули
У грудні перед святами в українських школах традиційно починаються зимові канікули. У Міністерстві освіти і науки рекомендували канікули на два тижні – з 30 грудня 2024 року до 10 січня 2025-го.
Проте через ризик блекаутів заклади освіти можуть самостійно регулювати навчальний процес та тривалість зимових канікул. Скажімо, в Києві вони заплановані з 23 грудня до 11 січня 2025-го. А в Кропивницькому, де не було осінніх канікул, зимові почнуться 13 грудня і триватимуть місяць.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Фінансова підтримка на опалення для регіонів: умови та пріоритети
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь