Допомога на поховання: хто може отримати та куди звертатись

Допомога на поховання: хто може отримати та куди звертатись

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Розповідаємо, які категорії громадян можуть отримати допомогу на поховання.

Застраховані особи 

Необхідно звернутися до роботодавця померлого або до найближчого відділення Фонду соціального страхування. Подати такі документи:

– свідоцтво про смерть;

– заяву про оплату витрат на поховання.

Розмір допомоги встановлює правління Фонду соцстрахування. Це сума має бути не менша за прожитковий мінімум (ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Розмір такої допомоги від Фонду соцстраху становить 4100 гривень на 1 січня 2023 року. 

Прожитковий мінімум для працездатних осіб – 2684 гривні.

Пенсіонери

Треба звернутися до будь-якого відділення Пенсійного фонду й надати:

– документ, що посвідчує особу заявника;

– заяву про оплату витрат на поховання;

– витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. Або документ, що підтверджує факт смерті.

Розмір допомоги  – це пенсія людини за два місяці на момент смерті (ст. 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). 

Якщо померлий був військовим пенсіонером – тоді його пенсія за три місяці, й не менше п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення «Положення про пенсіонерів звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»). Тобто не менше 13 420 ривень.

Якщо пенсіонер помер за межами України. А законодавство тієї держави не передбачає видачу довідок, заявник має надати свідоцтво про смерть. У цьому випадку термін звернення за допомогою на поховання пенсіонера не встановлений.

Безробітні

Треба звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку й надати:

– документ, який підтверджує факт смерті безробітного – довідку про смерть;

– документ, який засвідчує особу, яка його поховала. Її паспорт або інший документ.

Сума допомоги на поховання безробітного  – прожитковий мінімум (стаття 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»). Прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2684 гривні.

Якщо померлий не досяг пенсійного віку, не працював, не перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний, треба звернутися до органу місцевого самоврядування за його останнім місцем проживання. Розмір допомоги  на поховання визначає місцева влада, він може бути різним.

Якщо особа померла на непідконтрольній території або на там, де тривають бойові дії, потрібно підтвердити факт її смерті. Звернутися до суду за місцем проживання заявника, подати заяву про встановлення факту смерті. У заяві зазначити:

– що заявник просить встановити факт смерті та для чого;

– чому неможливо отримати або відновити документів, що посвідчують факт смерті.

До заяви додати:

– докази, які підтверджують смерть особи. Наприклад, показання свідків, фотографії місця поховання, примірник колективного акту про настання смерті;

– довідку, що втрачений документ неможливо відновити. Наприклад, письмову відмову органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Читайте також: Херсонцям збільшили разові допомоги

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини