Повнолітні діти, які продовжують навчання та потребують у зв’язку з цим матеріальної допомоги, мають право на утримання від своїх батьків до 23 років. За умови, що батьки можуть надавати допомогу. Важливо зазначити, що таке право припиняється у разі припинення навчання.
Визначення справедливого розміру аліментів – це складне завдання, яке потребує ретельного аналізу низки чинників. Суд, розглядаючи подібні справи, ґрунтується на принципі забезпечення гармонійного розвитку дитини, водночас враховує можливості платника аліментів.
Основні обставини, які суд бере до уваги:
- Стан здоров’я та матеріальне становище дитини: вік, наявність хронічних захворювань, додаткові потреби, що зумовлюють витрати на лікування, навчання, харчування, одяг тощо.
- Стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів: наявність роботи, рівень доходу, наявність інших утриманців, непрацездатних членів сім’ї, наявність майна.
- Наявність інших дітей, непрацездатних членів сім’ї у платника аліментів: суд враховує, чи є у платника інші діти, яких він зобов’язаний утримувати, та непрацездатні члени сім’ї, які потребують його допомоги.
- Майно та майнові права платника аліментів: суд досліджує, яке нерухоме та рухоме майно є у платника, гроші, цінні папери, корпоративні права тощо.
- Доведені витрати платника аліментів: суд може врахувати доведені витрати платника, наприклад, на придбання дорогого майна, якщо їх розмір значний – перевищує 10 прожиткових мінімумів для працездатної особи, а платник не може пояснити, звідки у нього ці кошти.
- Інші обставини, що мають істотне значення: суд може взяти до уваги й інші фактори, які впливають на спроможність особи сплачувати аліменти, наприклад, його освітній рівень, працездатність, наявність постійного місця проживання тощо.
Розмір аліментів має бути необхідним і достатнім для забезпечення потреб дитини. Тобто таким, щоб вона могла жити, навчатися, розвиватися та отримувати все необхідне для гармонійного розвитку.
Мінімальний гарантований розмір аліментів не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Існує два основних способи стягнення аліментів на дитину:
У добровільному порядку
За домовленістю між батьками, той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій або натуральній формі.
Один із батьків може подати заяву за місцем роботи, виплати пенсії чи стипендії про відрахування аліментів на дитину з його зарплати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які сказані у цій заяві.
Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови цього договору не можуть порушувати права дитини.
Договір укладають у письмовій формі й нотаріально посвідчують.
У судовому порядку
Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має:
- той із батьків, з ким живе дитина;
- самі дочка, син, які продовжують навчання.
Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача до місцевих судів.
Позивачі у справах про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Facebook та Телеграм канал – Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Коли діти платять аліменти на утримання батьків
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь