Як підтвердити страховий стаж без трудової книжки: практичні поради

Як підтвердити страховий стаж без трудової книжки: практичні поради

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Страховий стаж в Україні є важливим складником для нарахування пенсії та інших соціальних виплат. Основним джерелом інформації про стаж є дані реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. 

Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, визначено, що основним документом про стаж роботи до впровадження персоніфікованого обліку є трудова книжка.

Проте іноді виникають ситуації, коли немає трудової книжки, зазначені неправильні, неточні дані або відсутні потрібні записи. Як діяти в такому випадку?

Основні документи для підтвердження стажу

Якщо трудової книжки немає або в ній виявлені неточності, основним джерелом підтвердження страхового стажу стають:

  • дані персоніфікованого обліку, які зберігаються в Пенсійному фонді;
  • виписки чи довідки з інформаційних систем підприємств або установ, де працювала особа;
  • довідки з наказів про прийняття на роботу або звільнення;
  • особові рахунки або документи, що підтверджують нарахування заробітної плати;
  • письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання;
  • інші документи, що містять дані про періоди роботи.

Підприємницька діяльність

Для фізичних осіб-підприємців (ФОП) страховий стаж може бути підтверджений:

  • документами про сплату єдиного або фіксованого податку, спеціального торгового патенту, документів про сплату єдиного або фіксованого податку.
  • документів про сплату страхових внесків (платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштові перекази, інформації органів Пенсійного фонду України).

Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності можуть підтверджуватися даними персоніфікованого обліку.

Військова служба та інші особливі категорії

Для осіб, які проходили військову службу, стаж підтверджується:

  • військовим квитком;
  • довідками з військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомати), військових частин і установ.

Для працівників органів внутрішніх справ та Національної поліції відповідні довідки надаються в установленому Міністерством внутрішніх справ порядку.

Підтвердження навчання

Період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі підтверджується:

  • дипломами, свідоцтвами, посвідченнями.
  • довідками та іншими документами, які містять відомості про період навчання.

Підтвердження догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 

Час догляду за дитиною до трирічного віку також враховується до страхового стажу на підставі свідоцтва про народження дитини (у разі смерті дитини – свідоцтва про смерть).

Показання свідків

Якщо всі перелічені вище документи неможливо отримати через ліквідацію підприємства, його розташування на тимчасово окупованій території у районах проведення бойових дій або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 Порядку № 637, страховий стаж можна підтвердити за допомогою показань свідків. Для цього потрібно залучити не менше двох осіб, які працювали разом із заявником і мають відповідні документи, що підтверджують їх спільну діяльність.

Отже, навіть за відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, є чимало інших способів підтвердити свій страховий стаж для оформлення пенсії чи інших соціальних виплат.

Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:

Фейсбук та телеграм-канал  Безоплатні юристи Херсон

Читайте також:  Електронна трудова книжка: покрокова інструкція для отримання витягу

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона  +38 (095) 805 72 99.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини