Аліменти з військовослужбовця: як забезпечити права дитини під час війни

Аліменти з військовослужбовця: як забезпечити права дитини під час війни

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Військова служба не звільняє батьків від обов’язку забезпечувати матеріальне утримання своїх дітей, навіть за умов воєнного стану. Право дитини на фінансову підтримку від батьків є невід’ємним і діє незалежно від обставин. Батьки, які перебувають на військовій службі, зобов’язані забезпечувати своїх дітей коштами для їх належного розвитку та утримання.

Відповідно до Сімейного кодексу України, кожна дитина має право на матеріальну підтримку від своїх батьків. Обов’язок батьків зберігається навіть у разі перебування одного з них на військовій службі, а держава повинна забезпечити безперешкодну реалізацію цього права. У випадку, коли діти продовжують навчання у вищому навчальному закладі та потребують допомоги, обов’язок батьків щодо виплати аліментів продовжується до досягнення ними 23-річного віку ст. 180, 199 Сімейного кодексу України.

Аліменти можуть стягуватися двома шляхами:

  • Добровільна угода між батьками. Договір про аліменти, що посвідчується у нотаріуса, визначає щомісячну суму, яка задовольняє потреби дитини.
  • Судове рішення. Якщо батьки не дійшли згоди, справа може бути вирішена судом, який визначить аліменти у формі або фіксованої грошової суми (враховуються докази, які будуть надані для підтвердження витрат на забезпечення дитини всім необхідним для її життя та розвитку), або у відсотковому співвідношенні до доходу платника (наприклад, 1/4 від доходу на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше).

Мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений на 2024 рік складає:

– 1281,50 грн для дитини до 6 років;

– 1598,00 грн для дітей від 6 до 18 років. 

Максимальна сума становить 10 прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини.

Виплата аліментів військовослужбовцями здійснюється на підставі основних видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу, окладу за звання та надбавок за вислугу років. Також враховуються щомісячні додаткові виплати, зокрема «бойові». Проте, разові допомоги та додаткові винагороди на період воєнного стану не включаються до розрахункової бази для утримання аліментів. Перелік зазначений у  п. 8 постанови КМУ «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб»

Якщо батьки не дійшли згоди щодо добровільної сплати аліментів або їхньої суми, той із батьків, з ким проживає дитина, має право звернутися до суду. Суд встановить розмір аліментів, виходячи з потреб дитини та фінансових можливостей платника. Отже, за відсутності домовленості аліментні виплати можуть бути стягнуті примусово на підставі судового рішення.

Позов про стягнення аліментів може подати батько чи мати, з якими проживає дитина, або сама дитина, яка досягла 18 років і навчається у вищому навчальному закладі. Позов подається до районного суду за місцем проживання позивача або платника.

Перелік необхідних документів:

  • Позовна заява,
  • Копія паспорта та ідентифікаційного коду,
  • Свідоцтво про народження дитини,
  • Витяг з реєстру територіальної громади,
  • Свідоцтво про розлучення (за наявності),
  • Договір про навчання (для дітей, які продовжують освіту після 18 років).

Позивач звільняється від сплати судового збору, що передбачено п. 3 ч. 1 ст. 5  Законом України «Про судовий збір».

Після отримання рішення суду необхідно звернутися до державного виконавця для відкриття виконавчого провадження. Якщо місце служби військовослужбовця невідоме, виконавець направляє відповідні документи до Міністерства оборони України для передачі їх у відповідну військову частину.

Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:

Фейсбук та телеграм-канал  Безоплатні юристи Херсон

Читайте також:  Дітям, батьки яких не платять аліменти, дають грошову допомогу

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона  +38 (095) 805 72 99.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини