Як оформити спадщину і де шукати нотаріуса

Як оформити спадщину і де шукати нотаріуса

Іван БагрянийІван Багряний
Іван Багряний

Зараз багатьох людей хвилює, чи встигнуть вони оформити спадщину. Адже частина країни  в окупації, в багатьох населених пунктах точаться бої, державні структури там зачинилися. А дехто зі спадкоємців був змушений тікати від війни за тисячі кілометрів. Тож оформити документи іноді просто фізично неможливо. І що ж робити, якщо відведений на цю процедуру час буде прострочено?

Так, за мирних часів на оформлення спадщини надавалося шість місяців від дня смерті людини або оголошення її померлою. За цей час спадкоємці мали звернутися* до нотаріуса з відповідною заявою, чи з заявою про відмову від неї. 

Одразу слід зауважити: законодавство не змінилося. 

Але – увага!  Наразі, якщо війна не закінчиться раніше, “лічильник строку” успадкування зупинено на чотири місяці. 

Юристи громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я” роз’яснюють: з початком російської агресії та встановлення в країні воєнного стану Уряд зупинив перебіг строку для прийняття спадщини. А з 29 червня 2022 року набула чинності постанова Кабінету міністрів, де зазначено: “перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше, ніж на чотири місяці”.

Докладніше, як рахувати строк звернення до нотаріуса із заявою про спадщину – в інфографіці.

Війна триває п’ятий місяць. Отже, якщо на момент введення воєнного стану, 24 лютого 2022 року, залишилося мало часу (дні, тижні) до закінчення шести місяців після дати смерті людини, то варто не зволікати і якнайшвидше звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Інакше ви ризикуєте її втратити.

І доведеться звертатися до суду за поновленням строку й доводити, що у вас були поважні причини пропуску, зокрема, воєнний стан та/чи інші додаткові обставини.

Тепер про те, чи працюють на окупованій території нотаріуси? Ситуація змінюється дуже стрімко.

Як ми перевірили, в час виходу публікації на Херсонщині є щонайменше один нотаріус, який перебуває в окупованому Херсоні та продовжує надавати людям державні послуги.

Ознайомитися з переліком нотаріусів, які працюють в умовах воєнного стану можна у Реєстрі Нотаріальної палати України та за посиланням: https://npu.ua/news/notary/ 

За законодавством України спадкоємці, які спільно не проживали зі спадкодавцем, мають подати заяву про прийняття спадщини до закінчення 6 місяців від дня смерті спадкодавця. Ті, хто спільно постійно проживав зі спадкодавцем на момент його смерті, таку заяву можуть не подавати, але при зверненні вже за свідоцтвом про право на спадщину, мають надати доказ спільного проживання, наприклад, довідку видану місцевою радою.

Довідково. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

141

Подiлитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини