Як підтвердити право власності на нерухомість, якщо втрачені документи

Як підтвердити право власності на нерухомість, якщо втрачені документи

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Під час війни актуальним є питання про поновлення документів на нерухомість, яка залишилася на окупованій території. Або якщо ці документи були втрачені під час бойових дій.

Які документи підтверджують право власності на нерухоме майно?

Перелік документів на будинок чи квартиру складається з:

  • технічного паспорта;
  • свідоцтва про право власності на приватизоване майно;
  • договору дарування або купівлі-продажу;
  • свідоцтво про право на спадщину.

Наявність лише технічного паспорта не є доказом права власності на майно. Тож  найголовнішими є саме правоустановчі папери: свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно почав діяти у 2013 році. Якщо людина набула право власності раніше й документи не були внесені в цей реєстр, тоді треба звернутися до державного реєстратора місцевої ради чи до нотаріуса. 

Якщо документи втрачені, але є копії державного акту на право власності чи постійного користування ділянкою або свідоцтва про право власності, все можна відновити. 

Державному реєстратору чи нотаріусу разом із заявою треба надати:

– копію втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно (за наявності); 

– технічний паспорт, якщо звернення стосується прав на закінчений будівництвом об’єкт  – будинок, квартиру тощо.

Державний реєстратор обов’язково перевіряє ці дані в Державному земельному кадастрі (якщо це земельна ділянка) чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно. Або на паперових носіях  – у реєстрових книгах, реєстраційних справах, які вело бюро технічної інвентаризації.

Якщо інформація про право власності підтверджується, тоді проводиться державна реєстрація. У Державному реєстрі прав зазначають, що документ був втрачений чи пошкоджений.

Адміністративний збір за таку державну реєстрацію не справляється.

Якщо державний акт чи свідоцтво, видані до 2013 року, втрачені після того, як записи внесли в Державний реєстр прав, тоді жодних реєстраційних дій вчиняти не потрібно. Всі речові права підтверджуються інформацією з реєстру.

Читайте також: У «Дії» поновили довідки про право власності на нерухомість

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини