За який період можна стягнути аліменти на утримання дитини

За який період можна стягнути аліменти на утримання дитини

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар
Джавеліна Байрактар

37-річна Наталія з Чернігівської області народила сина поза шлюбом. Батько визнавав дитину, допомагав час від часу. Та коли виїхав у сусідню область і в нього з’явилася інша сім’я, спілкуватися про гроші для сина стало складніше. Жінка не подавала на аліменти. Сама заробляла, їй допомагала мати. Коли почалася повномасштабна війна, Наталія втратила роботу. Їхнє село – на кордоні з росією, часто бувають обстріли. Вони з сином виїхали до Чернігова. Хлопець після 9 класу вступив там до залізничного училища. 

Наталія запитує, чи може вона отримати аліменти на дитину за попередні роки? 

Аліменти – це кошти, які один із батьків виплачує другому на потреби дитини. Це обов’язок, який закон покладає на одного з батьків. Про виплати батько й мати можуть домовитися. Або гроші стягнуть за рішенням суду.

Аліменти можна отримати за минулий час, але не більш як за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання. Якщо один із батьків не платив аліментів, бо був у розшуку чи жив за кордоном, мусить сплатити гроші за весь попередній період.

Питання аліментів за минулі роки регулюють статті 187 та 194 Сімейного кодексу України. Заборгованість вираховують із зарплати відповідача, пенсії, стипендії за його заявою або за рішенням суду.

Борги за аліментами мають бути сплачені, навіть коли дитина вже досягла повноліття у випадку,  якщо вона вчиться – аліменти платяться до 23 років.

Щоб отримати виплати за минулий період, потрібно звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів на утримання дітей. І довести, що ви маєте підстави на це. 

За позов про аліментів судовий збір не платять. Це передбачає Закон «Про судовий збір». Від судового збору звільняються: позивачі – у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення тощо.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини