Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 821 від 14 липня 2025 року, яка впорядковує механізм виплат пенсій та доплат, призначених за рішеннями судів. Ці зміни мають розв’язати багаторічну системну проблему — невиконання судових рішень, що призвело до багатомільярдної заборгованості держави перед громадянами.
За останні п’ять років кількість судових рішень щодо пенсій зросла у 26 разів і сягнула понад 758 тисяч, а сукупний борг перевищив 85 мільярдів гривень. Досі держава не мала єдиного підходу до того, як виконувати такі рішення. Поточні виплати здійснювались одразу, а заборгованість – виплачували у хронологічному порядку, тобто по черзі. І на реальні виплати могли розраховувати лише ті, чиї рішення були ухвалені до листопада 2020 року. Це породжувало невдоволення серед людей і критику з боку міжнародних інституцій, зокрема Європейського суду з прав людини та Ради Європи.
Відтепер виплати за судовими рішеннями здійснюватимуться щомісячно, незалежно від того, чи йдеться про поточні нарахування, чи про суми за минулі роки, так звані ретроспективні рішення.
Основні новації:
- Єдиний механізм виплат: держава встановила єдині правила для всіх типів судових рішень — і нових, і старих.
- Розмежування джерел фінансування: якщо людина виграла суд — тепер чітко визначено, з яких саме коштів їй це мають сплатити: чи з державного бюджету, якщо це допомога від держави, чи з Пенсійного фонду, якщо це звичайна пенсія, нарахована за трудовий стаж.
- Пропорційні щомісячні виплати: людині не доведеться роками чекати всієї суми, яку присудив суд. Їй щомісяця виплачуватимуть частину — скільки дозволяє бюджет Пенсійного фонду на цей момент. При цьому гроші надходитимуть із двох джерел — з державного бюджету і з пенсійних внесків. Кожна з цих частин виплачуватиметься окремо.
- Прозорість і контроль: інформація про судові рішення буде автоматично відображатися в особистому кабінеті на порталі ПФУ, а загальні статистичні дані — у форматі відкритого дашборду на сайті Фонду.
«Завдяки новому порядку громадяни зможуть отримувати регулярні виплати за судовими рішеннями, а не чекати роками. Це не тільки підвищує довіру до держави, але й забезпечує прозорість у використанні бюджетних коштів», — зазначила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Постанова набрала чинності. Уряд працює над технічною реалізацією нового механізму.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Батьки щомісяця отримуватимуть вісім тисяч або страховий стаж: стартує програма єЯсла
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь