В Україні почався опалювальний сезон, а отже – зросте плата за комуналку. Швидкість на дорогах обмежать до 50 кілометрів на годину. Очікуються зміни у системі бронювання. А на кордонах із ЄС запрацює нова система контролю.
Ми зібрали головні новації останнього місяця осені.
Тарифи
Під час воєнного стану тарифи на тепло, газ та гарячу воду не підвищуватимуть – діє мораторій уряду. На решту цін за комуналку змін у листопаді теж не очікується.
За світло від початку літа українці платять по 4,32 гривні за кіловат. Менші ціни мають власники двозонних лічильників – з 23:00 до 7:00 їм рахують по 2,16 гривні. Домогосподарства, які обігрівають приміщення зареєстрованими електроопалювальними приладами, до 30 квітня 2025 року платитимуть 2,64 гривні за кіловат, якщо споживання за місяць не перевищує 2 тисяч кіловатів.
Холодна вода. У великих містах вартість холодного водопостачання узгоджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Вона робила кілька спроб підвищити тарифи, але поки що вони залишаються такими ж, як до початку великої війни. Абонплата за послуги водоканалів може змінюватися – у невеликих населених пунктах і містах тарифи затверджує міська влада.
Тепло. Вартість послуг централізованого теплопостачання зафіксована мораторієм до завершення дії воєнного стану.
Газ. В уряді заявили, що тарифи на газ для людей лишатимуться незмінними щонайменше до 30 квітня 2025 – тобто до завершення сезону опалення. 98% українців користуються послугами НАК «Нафтогаз» за фіксованим тарифом – 7,96 грн/куб.
Читайте також: Комунальні тарифи в листопаді 2024: що залишиться без змін, а за що доведеться платити більше
Субсидії
Більшості отримувачів субсидій у листопаді матимуть компенсацію від держави. Подавати наново документи необхідно, тільки коли субсидія оформлюється вперше, якщо змінився склад родини або доходи.
Переселенці мають право на субсидію. Крім стандартного пакета документів (заява, декларація про доходи всіх членів домогосподарства, паспортні дані, податковий номер) потрібно надати довідку про статус ВПО. Субсидію переселенцям надають за місцем фактичного проживання, і для цього не обовязково мати договір про оренду житла.
У разі подачі документів до 30 листопада субсидію призначать із початку опалювального періоду, а після 1 грудня – з місяця звернення.
Пільги
Домогосподарства, які обігрівають приміщення твердим паливом – дровами, в опалювальний сезон можуть отримати на нього пільгу.
Якщо таку допомогу призначали в минулому сезоні, нині нема потреби звертатися за переоформленням. Кошти нарахують автоматично. Перевірити наявність цієї допомоги можна в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду. Її розмір – 16 234 грн на рік на родину.
Читайте також: Як замовити дрова на опалювальний сезон 2024-2025: онлайн та офлайн варіанти
Пенсії
У Мінсоцполітики з наступного року анонсували два етапи підвищення пенсії. У березні 2025-го планується індексація виплат, а влітку – їх можуть підвищити ще раз, якщо впровадять пенсійну реформу.
Низка категорій пенсіонерів у листопаді цьогоріч отримає доплати за віком. Українці, яким виповнилося 70 років матимуть додатково 300 гривень, 75 років – 456 гривень, а у 80 років – 570.
Особи з інвалідністю продовжать отримувати пенсійні виплати без змін. Про це заговорили після корупційних скандалів за участю керівництва медико-соціальних експертних комісій, які дають заключення про встановлення інвалідності.
Влада ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК. У Мінсоцполітики запевнили, що українці, яким була призначена пенсія по інвалідності на законних підставах, отримуватимуть її й надалі.
Читайте також: Новий проєкт субсидій: переселенці зможуть отримати компенсацію на оренду житла
Тисяча гривень
Президент Володимир Зеленський недавно презентував програму єПідтримка, за якою одну тисячу гривень отримає кожен українець будь-якого віку. Виплати мають розпочатися у грудні. А впродовж листопада Кабмін повинен розробити правила отримання допомоги.
Витратити ці кошти можна буде на товари українських виробників, сплатити комунальні послуги, купити ліки, квитки Укрзалізниці чи у театр, українські книжки, а також донатити військовим.
Обмеження швидкості
З 1 листопада 2024 року в усіх містах України зміняться правила щодо обмеження швидкості на дорогах. Максимальна дозволена швидкість руху становитиме 50 кілометрів на годину. Такі зміни пов’язані з початком зимового періоду, який традиційно є небезпечнішим для учасників дорожнього руху.
Ділянки доріг, де дозволялося підвищення швидкості до 80 кілометрів на годину, отримають нові знаки з обмеженням до 50 кілометрів, пояснив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Для контролю за дотриманням швидкісного режиму працюють понад 300 камер і близько 200 приладів TruCAM, що дозволяють патрульним фіксувати перевищення швидкості вручну.
Старі купюри
З 1 листопада Нацбанк розпочне поступову заміну банкнот номіналами 50 та 200 гривень зразків 2003–2007 років на банкноти сучасного покоління, тобто зразка 2014-го та наступних років випуску.
Громадянам не потрібно їх обмінювати. Гроші старого зразка залишатимуться дійсними платіжними засобами. Нацбанк спільно з іншими банками поступово вилучатиме їх із готівкового обігу:
– банки не видаватимуть із кас такі банкноти;
– Нацбанк припинить видавати ці банкноти банкам, інкасаторським компаніям та компаніям з оброблення готівки.
Реформа митниці
З 1 листопада набуває чинності закон про реформу митниці №6490-д. Він передбачає перезавантаження структури, прозорий конкурс на посаду голови Держмитслужби за участю міжнародних організацій, політичну незалежність голови Держмитслужби – звільнення за висновком аудиту,
переатестацію всіх працівників протягом 18 місяців з дати призначення нового голови. Половину членів атестаційних комісій для керівних посад обиратимуть міжнародники за пропозиціями бізнес-спільноти. Зарплати для працівників митниці підвищать на рівні закону.
«Бізнес очікує, що ці нововведення сприятимуть підвищенню ефективності митних органів, створять підґрунтя для зниження рівня корупції й тиску на бізнес», – заявляли в Європейській бізнес-асоціації.
Виплати від ООН
У листопаді додаткові кошти до пенсії зможуть отримати пенсіонери, які мають право на виплати від Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй.
Це такі категорії пенсіонерів:
– мешкають на територіях, де тривають активні бойові дії або можливі бойові дії;
– з урахуванням надбавок та підвищень отримують менше за 3 250 гривень;
– які з 1 березня минулого року не отримували виплат від міжнародних організацій або допомоги на проживання ВПО.
Розмір грошової допомоги від програми — це доплата, якої бракує, щоб особа мала пенсію 3 250 гривень.
За призначенням цієї виплати звертатись не потрібно. Кошти нараховують пенсіонерам на підставі інформації, яка є у базах даних Пенсійного фонду. А виплати здійснюються на банківський рахунок або через відділення Укрпошти.
Програма фінансується за кошти Європейського Союзу, Норвегії, Німеччини, Фінляндії та приватних донорів.
Нова система контролю на кордоні з ЄС
З 10 листопада на кордонах із країнами ЄС запрацює нова IT-система EES (Entry/Exit System). Вона автоматично фіксуватиме вʼїзд та виїзд іноземців до країн Шенгенської зони.
Система реєструватиме ім’я особи, тип проїзного документа, біометричні дані (відбитки пальців і зображення обличчя), а також дату й місце в’їзду та виїзду. Це стосується всіх негромадян ЄС, включно з українцями, незалежно від наявності візи чи безвізу.
Система реєструватиме й відмови у в’їзді. EES замінить нинішню систему ручного проставлення штампів у паспортах, яка забирає багато часу, не дає надійних даних про перетин кордону й не дозволяє систематично виявляти подорожуючих, які перевищили максимальну тривалість дозволеного перебування.
EES, як передбачається, запобігатиме нелегальній міграції. Нова система має спростити подорожі для громадян країн третього світу.
Подорожчання
Популярні овочі – картопля, цибуля, морква, буряк, капуста – у листопаді продовжать зростати в ціні. Інфляція, поганий урожай, підвищення податків, сезонні зміни – все це призведе до чергового стрибка вартості продуктів.
«З липня до вересня на більшості територій України не було опадів, або їх було недостатньо. Через посуху багато що втратили, багато що не проросло. Липнева спека вплинула й на овочі», – пояснює заступник Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
На м’ясо, молочні продукти, яйця у листопаді значних коливань у ціні не очікується.
Відстрочка
У листопаді на платформі Резерв+ з’явиться послуга онлайн оформлення відстрочки. Про це в коментарі під своїм дописом у фейсбуці повідомила заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку Катерина Черногоренко.
«Працюємо, щоб цей функціонал був доступний у Резерв+ у першій декаді листопада», – написала вона.
Також очікується, що з 15 листопада знову стане доступною послуга бронювання від мобілізації у «Дії», яку закрили наприкінці жовтня. Влада пояснює це необхідністю провести аудит. І в перші ж дні перевірки урядова комісія виявила близько 40 тисяч військовозобов’язаних, які заброньовані з порушеннями порядку.
Стало відомо, що уряд планує зміни до постанови № 76, яка регламентує порядок бронювання. Серед змін, які обговорюються:
– до переліку критично важливих підприємств не зможе потрапити організація, зарплата працівників якої не перевищує 19 тисяч гривень. Підприємства подаватимуть щомісячну звітність про зарплату.
– обласні військові адміністрації можуть втратити право надавати підприємствам статус критично важливих. Або це рішення місцева влада прийматиме спільно з ТЦК.
– кількість заброньованих на критично важливих підприємствах можуть скоротити. Наприклад, у військовій промисловості чи енергетиці зі 100% квоту на бронь понизять до 70−90%.
Однак по жодному з варіантів урядовці ще не дійшли згоди.
Послуги пошти
В Укрпошті запустять мобільний застосунок, щоб відслідковувати рух вантажу, оплачувати посилку, перенаправляти її до іншого відділення. Запустять додаток у листопаді, повідомив гендиректор компанії Ігор Смілянський.
«Відправник зможе бачити: якщо він приніс відправлення до обіду, наступного дня воно буде за адресою призначення в іншому місті», – пояснив керівник Укрпошти.
«Нова пошта» скасувала оплату за повернення товарів. Більше не стягують комісію 0,5% від оголошеної вартості посилки у разі відмови від отримання. Ця новація стосується вантажів до 30 кілограмів. Тож за повернення таких посилок не доведеться платити ні отримувачу, ні відправнику.
Погода
У листопаді середня місячна температура повітря в Україні прогнозується в межах 1–8 градусів тепла. У більшості областей вона буде близькою до норми, лише на сході та південному сході країни дещо вище за норму, повідомляє Укргідрометцентр.
У листопаді буде на 5–7 градусів холодніше, ніж у жовтні.
«Листопад – пора передзим′я, що починається після переходу середньої добової температури через 5 градусів тепла у бік зниження – в основному в першій декаді листопада», – йдеться у повідомленні.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Програма єВідновлення: компенсації за пошкоджене житло не підвищуватимуть
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь