Зміни квітня: електронні висновки ВЛК, завершення реєстрації на тестування, пенсії – для всіх за одними правилами

Зміни квітня: електронні висновки ВЛК, завершення реєстрації на тестування, пенсії – для всіх за одними правилами

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

У квітні на українців чекає низка законодавчих новацій. Більшість із них є суспільно важливими: перерахунок виплат для пенсіонерів, які працюють, зміни у правилах оформлення лікарняних, розширення списку ліків, котрі продаватимуть за зниженими цінами. Детальніше про них – у нашому матеріалі. 

Зменшаться суми у платіжках за комуналку

Тепла погода у березні посприяла тому, що у низці регіонів достроково завершили опалювальний сезон. За законом, тепло вимикають, якщо протягом трьох діб середня температура повітря перевищує +8 градусів. Зазвичай опалювальний сезон закінчувався 15 чи 30 квітня. 

Завчасне вимкнення опалення вплине на вартість комунальних послуг. Суми у платіжках за квітень будуть значно нижчими, ніж узимку.

Змін на інші комунальні тарифи не планується. Опалення, газ, гаряча вода – захищені від підвищення мораторієм уряду на час воєнного стану. 

Підтверджене бронювання відображатиметься у Резерв+

До 31 березня підприємства мали підтвердити статус критих та повторно забронювати своїх працівників за оновленими критеріями. Подати списки на бронювання можна було онлайн на порталі «Дія».

Підтверджене бронювання буде відображатися у застосунку Резерв+. Якщо відстрочку надали після оновлення статусу критично важливого підприємства, вона буде чинна на період дії критичності – до 12 місяців.

Але військовозобов’язані, яких не перебронювали роботодавці, з 1 квітня втратять право на відстрочку.

Постанови військово-лікарських комісій оформлятимуть в електронній формі

В Україні триває реформа військово-лікарських комісій. З 1 квітня постанови ВЛК оформлятимуть не на папері, а в електронному форматі. Для цього у Медичній інформаційній системі ЗСУ запровадили електронний кабінет ВЛК.

Направлення на медогляди з реєстру «Оберіг» автоматично потраплятимуть до електронного кабінету ВЛК, а постанови медичних комісій – автоматично надходитимуть до цього реєстру та відображатимуться в додатку Резерв+.

Постанови ВЛК щодо військових зберігатимуться в Медичній інформаційній системі ЗСУ. Це спростить отримання виплат, пільг та послуг.

Зауважмо, що з 1 квітня усі комісії зобов’язані оформлювати висновки в електронному вигляді. Наступним кроком цифровізації системи ВЛК стане анонімізація данних військовозобов’язаного під час медоглядів. Тобто лікар не знатиме, кого оглядає. Це нововведення запрацює у листопаді 2025 року. Мета реформи – зменшити корупційні ризики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міноборони запускає електронний кабінет ВЛК

Перерахують виплати пенсіонерам, які працюють

Пенсійний фонд із 1 квітня автоматично перерахує виплати для 629 тисяч пенсіонерів, які працюють – з урахуванням оновленого страхового стажу. Ця категорія українців не потрапила під індексацію у березні.

Підвищення виплат відбуватиметься автоматично – не потрібно звертатися до органів ПФУ. Сума, на яку підвищиться пенсія, індивідуальна для кожного отримувача, залежно від до оновленого страхового стажу.

Автоматичний перерахунок стосується осіб:

– які після призначення чи попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати й набули ще щонайменше 24 місяці страхового стажу

– які відпрацювали менше як 24 місяці, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло не менше як два роки.

Перерахунок відбудеться 1 квітня, але підвищена виплата надійде у червні  – з доплатою за квітень і травень. Це пов’язано з правилами звітності щодо сплати ЄСВ – звіти за перший квартал подають у травні.

Квітневе підвищення не пошириться на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугою та які не досягли пенсійного віку, тобто 60 років.

Окрім квітневого перерахунку, пенсіонери мають право на надбавки за віком. Якщо наступного місяця особі виповниться 70 років, щомісячна доплата становитиме 300 гривень, у 75 років – 456, а від 80 років – 570 гривень.

Завершується реєстрація на Національний мультипредметний тест

Реєстрація на основну сесію НМТ-2025 триватиме до 3 квітня на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у розділі «Персональний кабінет учасника». 

До 8 квітня можна буде виправити такі реєстраційні дані:

– місце проведення

– вибір четвертого предмета

– потреба пройти тестування під час додаткової сесії.

Запрошення на основну сесію учасниками надійде з 4 травня. 

Основа сесія НМТ триватиме 14 травня – 25 червня, додаткова — з 14 до 25 липня.

Реєстрація на додаткову сесію передбачена 9–14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних можна буде до 19 травня.

Спростять порядок отримання пенсій для переселенців, українців за кордоном і на окупованих територіях

З квітня пенсії виплачуватимуть за однаковими правилами для всіх українців, незалежно від їхнього місцезнаходження — на території України, окупованих територіях чи за кордоном.

Що змінюється:

▪ Пенсіонери зможуть отримувати виплати на рахунок у будь-якому українському банку, а не лише в Ощадбанку.

▪ Громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або в окупації, зобов’язані проходити фізичну ідентифікацію хоча б раз на рік — до 31 грудня.

▪ Пенсіонери на окупованих територіях, які не проходили ідентифікацію, зобов’язані робити хоча б одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців. Це потрібно, щоб підтвердити: людина жива й сама отримує кошти.

Для тих, хто залишився на окупованих територіях або виїхав звідти, треба підтвердити, що вони не отримують пенсію від Росії – необхідно подати заяву до Пенсійного фонду України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Єдині правила для всіх: уряд спростив процедуру отримання пенсій

Оплата лікарняних: немає обмежень по роботі за сумісництвом

З 4 квітня 2025 року набуває чинності Закон № 4158-ІХ, який вносить зміни щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування. 

Застраховані особи (в тому числі підприємці, які одночасно працюють на умовах трудового договору) допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах отримуватимуть і за основним місцем роботи, й за місцем роботи за сумісництвом. Крім того, закон не передбачає обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом.

«Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за власні кошти. З шостого дня лікарняні виплачує Пенсійний фонд», – зазначили у ПФУ.

Нацбанк не розраховуватиме офіційний курс гривні до рубля

Нацбанк України з 31 березня не встановлює офіційний курс гривні до російського рубля та ще деяких валют – білоруського рубля, бразильського реала, вірменського драма, домініканського песо, іракського динара, іранського ріала, лівійського динара, марокканського дирхама, нового тайванського долара, пакистанської рупії, сома, сомоні, туркменського нового маната та узбецького сума.

Досі в Україні діяли два переліки валют, до яких НБУ розраховував курс гривні – на щоденній і щомісячній основі. Як зазначають в установі, рівень автоматизації розрахунків значно зріс, це зменшило ризики щоденного розрахунку офіційного курсу для широкого переліку валют. Використання двох переліків – втратило актуальність. НБУ перейшов до одного щоденного переліку, який включатиме 41 валюту. Але вищеназвані валюти випали з цього списку. 

Ще більше ліків продаватимуть за нижчими цінами

З 1 квітня в аптеках подешевшають ще 116 найменувань препаратів. Загальна кількість ліків, на які діятимуть знижки, зросте до 222 найменувань. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. 

Головна мета цих змін – боротьба з необґрунтованими націнками на препарати. Ліки подешевшають від 52 відсотків до 5 відсотків. На 5 процентів подешевшають дорогі препарати, тому знижка у грошовому еквіваленті буде суттєвою. У середньому ціни на пігулки знизяться на 17 відсотків.

Повний список ще не оприлюднено. Очікується, що до переліку увійдуть серцево-судинні препарати, антибіотики, протидіабетичні засоби, ліки для зниження тиску, знеболювальні, препарати для лікування шлунково-кишкового тракту, протиалергійні засоби.

Підвищення акцизів на цигарки

Наприкінці березня президент України підписав закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби. Специфічна ставка акцизу на сигарети з фільтром і без фільтра зросла на 23,4 відсотка – з 47 до 58 євро за 1000 штук. А новий коефіцієнт до акцизу з 1 квітня і до кінця 2025 року становитиме 1,1. Він поширюється на всіх виробників та імпортерів сигарет.

Після підвищення ставок та акцизів ціни на сигарети зростатимуть поступово, адже продукцію, виготовлену до 1 квітня, продаватимуть за старими цінами. Вартість цигарок, за прогнозами, у 2025 році зросте на 35 відсотків.

Короткі новини трьома абзацами

– Цьогоріч Великдень випадає на 20 квітня. Вперше з 2017 року православні та католики святкуватимуть його в один день.

– Наступне засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» відбудеться 11 квітня. Замість США його очолить Велика Британія. Про це повідомив британський прем’єр Кір Стармер. 

– У Польщі з квітня надаватимуть пільгові кредити компаніям, залученим до відбудови України. Процентна ставка для фірм, які лише виходять на український ринок, становитиме 2 відсотки. А для тих, які вже мають партнерів в Україні, процентна ставка  – 1,75 процента. Максимальна сума одного кредиту – 10 млн злотих (2,4 млн євро). Компанії зможуть виплачувати такі кредити упродовж 10–12 років.

Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:

Фейсбук та телеграм-канал  Безоплатні юристи Херсон

Читайте також: У «Дії» з’явився витяг із Реєстру пошкодженого та знищеного майна

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.

За матеріалами РБК-Україна, «Ліга», 24 канал, Еспресо, «Укрінформ», «Судово-юридична газета», «Факти», NV, «Главком». 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини