Другий місяць літа принесе українцям чимало законодавчих новацій. Частина з них — це реакція на потреби воєнного часу, інші — крок до цифровізації та посилення контролю за державними ресурсами. Розповідаємо про найважливіші.
Стартує експериментальний проєкт соціальної допомоги
У липні стартує експериментальний проєкт для малозабезпечених сімей — новий вид базової соціальної допомоги, яка поєднує кілька видів виплат. Розмір допомоги залежатиме від заробітків родини. Базова величина, яку беруть за основу розрахунків, – 4500 гривень.
Таку постанову ухвалив Кабмін 25 березня 2025 року №371. Тривалість проєкту — до липня 2027-го.
Одержати виплати зможуть сім’ї, які на дату звернення отримують такі види допомоги:
– малозабезпеченим сім’ям
– на дітей одиноким матерям
– на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях
– тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або їхнє місце проживання невідоме.
Восени – з 1 жовтня – до проєкту зможуть долучитися й інші особи та родини, обставини яких відповідають встановленим вимогам і критеріям.
Допомогу призначають на шість місяців з автоматичним продовженням виплати до кінця проєкту.
Детальніше про базову соціальну допомогу ми писали тут.
Усі виплати призначатиме Пенсійний фонд
З 1 липня 2025 року усіма видами соціальних допомог опікуватиметься Пенсійний фонд. Зокрема призначатиме виплати особам, які не мають права на пенсію; особам з інвалідністю, з інвалідністю з дитинства; на дітей з інвалідністю до 18 років; допомогу на догляд тощо.
На громадян це нововведення не вплине, зміни відбудуться тільки на рівні внутрішнього управління. Проте тепер, крім ЦНАПу та місцевої ради, заяву про соціальну допомогу можна подати й у найближчому сервісному центрі Пенсійного фонду.
Статус ВПО анулюють, якщо людина виїхала жити за кордон
У липні змінюється порядок надання довідок внутрішньо переміщеної особи. Уряд 4 квітня 2025 року прийняв постанову №376.
Статус ВПО буде анульовано, якщо особа перебуває за кордоном понад 90 днів без документального підтвердження поважних причин (лікування, навчання, службове відрядження, смерть родича, догляд за хворою дитиною тощо). Дані внутрішньо переміщених осіб щомісяця перевірятимуть через Єдину інформаційну базу ВПО, зокрема – звірятимуться з даними Держприкордонслужби про перетин кордону.
Перевірки здійснює Мінфін, але він не ухвалюватиме рішень про позбавлення статусу внутрішньо переміщеної особи — лише передаватиме результати аналізу даних до Мінсоцполітики. Якщо виявиться, що особа безперервно перебувала поза межами України більше як 90 календарних днів, органи соцзахисту на місцях проведуть додаткову перевірку. Якщо підтвердиться, що людина виїхала на постійне місце проживання за кордон, – довідку анулюють.
Статус внутрішньо переміщеної особи можна поновити, коли людина повернеться до України.
Урядова постанова містить і ще кілька новацій:
– через «Дію» – тобто онлайн – можна повідомити про зміну обставин: переїзд, відмову від статуту ВПО, повернення або виїзд за кордон.
– вимушені переселенці, які виїжджають на лікування до іншої громади більш ніж на 15 днів, зможуть отримати довідку на новому місці. Після лікування протягом 60 днів потрібно стати на облік за фактичним місцем проживання.
– більше не можна вказувати як місце проживання адресу державних установ чи інших об’єктів, де фактично людина не живе.
Читайте також: Перевірка вимушених переселенців: як не втратити допомогу
Повертається індексація зарплати
З 1 липня в Україні відновлюється індексація зарплат. Це державний механізм, який захищає гроші від знецінення. Автоматичне підвищення виплат відбувається, коли індекс споживчих цін перевищує 103 відсотки. Цей показник, який відстежують із січня 2025 року, в червні сягнув 104,4 процента.
Індексацію нараховують на постійні доходи в гривнях, а не на разові виплати. Максимальна сума підвищення у липні – 133,23 гривні. Таку норму встановив уряд.
Усі аптеки матимуть «Доступні ліки»
З 1 липня 2025 року усі аптеки в Україні мають приєднатися до програми «Доступні ліки», інакше втратять ліцензії.
Як пояснили в МОЗ, всі субʼєкти господарювання, які продають ліки, зобовʼязані укласти договір із Національною службою здоров’я України.
Це означає, що отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці.
17-річні повинні стати на військовий облік
Усі юнаки, які народилися у 2008 році, мають стати на військовий облік до 31 липня – незалежно від того, в якому місяці у них день народження, навіть якщо він у грудні.
Компенсація на комуналку для переселенців
27 травня 2025 року уряд постановою №616 затвердив новий порядок надання компенсацій за житлово-комунальні послуги для переселенців.
Виплати отримуватимуть заклади та фізичні особи-підприємці, які безплатно розміщують внутрішньо переміщених осіб у своїх приміщеннях. Компенсація покриватиме витрати на комунальні послуги, скраплений газ і тверде паливо в межах соціальних норм.
Оформити заявку можна буде із липня через портал Пенсійного фонду, а перші виплати почнуть нараховувати за травень і червень.
Читайте також: Кабмін удосконалив програму підтримки ВПО: нові правила надання субсидій на оренду житла
Техогляд транспорту: все фіксують на відео
Зміни у сфері технічного контролю транспорту мають наблизити українське законодавство до стандартів Європейського Союзу. Найважливіше нововведення з 1 липня — обов’язкова повна фіксація процесу техогляду за допомогою фото- та відеотехніки.
Кожна станція технічного контролю повинна мати щонайменше дві камери, які фіксують увесь процес техогляду. Якщо ж вони не охоплюють всю процедуру, доведеться встановити додаткові. Транспортний засіб має займати щонайменше 70 відсотків площі кадру.
Такі кроки покликані запобігти формальному або фіктивному техогляду.
Нагадаємо, легкові автомобілі, що належать фізичним особам і не використовуються для комерційної діяльності, не зобов’язані проходити техогляд. Але легковики, на яких людина заробляє гроші, та причепи до них — перевіряють раз на два роки. Автобуси — двічі на рік.
Для школярів у Києві буде платний проїзд
У літній період – із 1 липня до 31 серпня – проїзд школярів та курсантів військових вишів у громадському транспорті Києва сплачується на загальних підставах. Як і раніше, безплатний проїзд для цих категорій діє лише під час навчального року.
Водночас протягом цих двох місяців учні й курсанти можуть скористатися 75-відсотковою знижкою на проїзні. Пільговий проїзний на місяць без обмежень поїздок коштує 325 гривень. На разові поїздки знижок немає.
Початок вступної кампанії
Стартує вступна кампанія до закладів вищої освіти: від 1 липня відкривається реєстрація електронних кабінетів на сайті Єдиної державної бази з питань освіти.
У Міносвіти пояснили, що кабінет вступника потрібен для подання заяви до вишу. І зауважили, що кабінет учасника НМТ на сайті Українського центру оцінювання якості освіти для цього не підходить. То інша система, призначена лише для участі в тестуванні.
Подання заяв триватиме від 19 липня до 1 серпня включно (до 18:00). Вступники можуть подати до 15 заяв, зокрема п’ять – на бюджет.
Абітурієнти, які вступають за результатами співбесід або на творчі спеціальності, мають зареєструватися:
– на бюджетну форму — від 3 до 10 липня
– на контрактну форму — від 3 до 25 липня.
Хто через об’єктивні причини не зміг скласти мультипредметний тест в основну сесію, може це зробити під час додаткової – з 14 до 25 липня.
Результати основної сесії НМТ оголосять до 4 липня. Додаткової — до 30 липня. Усі результати будуть в особистих кабінетах учасників.
У Польщі – нові правила вступу для іноземців
З 1 липня цього року в Польщі запроваджують нові правила вступу до закладів вищої освіти для іноземних студентів. Вони зобов’язані мати сертифікат про знання мови викладання — польської або англійської — не нижче рівня B2. Без такого документа університет не має права зараховувати студента.
З’явилася також норма, що кількість іноземців у кожному виші не може перевищувати 50 відсотків від загальної кількості студентів.
Університетів зобов’язаний повідомляти польські консульства про зарахування, відрахування або неявку іноземного студента.
Студенти-іноземці більше не зможуть подаватися на карту побиту з метою працевлаштування, перебуваючи в Польщі на підставі студентської візи. Це означає, що мета перебування «навчання» більше не дозволятиме легально змінити її на «робота», не виїжджаючи з країни.
Такі зміни ухвалив польський парламент. Ці рішення мають посилити контроль за студентами та обмежити використання освітніх віз не за призначенням.
На Укрпошті – нові обмеження на виплату готівки
Від 1 липня Укрпошта впроваджує нові ліміти на виплату готівки: максимальна сума операцій на місяць — 100 тисяч гривень, не більше 10 операцій.
Але ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку залишаються незмінними:
– максимальна сума платежів упродовж одного дня – 29,9 тисячі гривень
– максимальна кількість платіжних операцій упродовж дня — 50
– максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 250 тисяч гривень
– максимальна кількість операцій на місяць — 500.
У компанії зазначають: цього достатньо для некомерційних потреб. А бізнес має оформити ФОП чи іншу легальну форму діяльності.
Дітей із розладами не кластимуть до психлікарень
З 1 липня дітей із психічними розладами більше не госпіталізовуватимуть до психіатричних лікарень. Стаціонар для них буде доступний лише у багатопрофільних дитячих медичних закладах. Таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів.
«Ми бачили, в яких умовах іноді перебувають діти у психіатричних стаціонарах. МОЗ провело низку перевірок у 2024–2025 роках. І попри високий професіоналізм багатьох лікарів, ми не можемо ігнорувати виявлені порушення, зокрема, випадки госпіталізації дітей без чітких клінічних показань, зокрема дітей з уразливих соціальних груп», – зазначив заступник міністра охорони здоров’я Євгеній Гончар.
Договори з Національною службою здоров’я України на надання психіатричної допомоги дітям до 18 років зможуть укладати лише багатопрофільні дитячі лікарні. Там психіатри працюватимуть разом із педіатрами, неврологами, ендокринологами та іншими вузькими спеціалістами.
Читайте також: Зміни в медичній системі: хто тепер виписує направлення на МРТ та КТ
Новий стандарт напруги в мережі
Від 1 липня в Україні в рамках євроінтеграції зміняться стандарти напруги в мережі – замість 220 вольтів буде 230. Споживачі не відчують цього переходу.
Зміна рівня напруги не несе загрози для побутових електроприладів, адже більшість техніки імпортована з ЄС, а європейські країни мають стандарт напруги 230 В чи більше.
Новація не вплине й на суми у платіжках за світло, адже кошти нараховуються за спожиту електроенергію, а напруга – це тиск у системі, а не кількість електрики.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Українці більше не отримуватимуть спам-дзвінків
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Публікація підготовлена за матеріалами зі сторінок Мінсоцполітики, МОЗ, МОН, а також інформацією з сайтів Укрінформ, Факти, ТСН, РБК-Україна, «Освітаполь», Економічна правда.
Залишити відповідь