Хто може звільнитися зі Збройних сил під час воєнного стану

Хто може звільнитися зі Збройних сил під час воєнного стану

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Через повномасштабне вторгнення Росії з 24 лютого 2022 року в Україні запроваджений воєнний стан. Верховна Рада продовжила його до 19 лютого цього року. Триває загальна мобілізація військовозобов’язаних чоловіків від 18 до 60 років. 

Під час воєнного стану звільнитися з військової служби не можна. Однак у законі передбачені випадки, коли військовослужбовець може демобілізуватися. 

Порядок звільнення військовослужбовців під час воєнного стану визначений у статті 26 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу.

Які є підстави для звільнення під час війни

1. За віком. У разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі. Для вищого офіцерського складу – це 65 років, для решти військовослужбовців – 60 років. Та якщо військовослужбовець бажає продовжувати службу, у нього є така можливість. За наявності високої професійної підготовки, досвіду та якщо військово-лікарська комісія визнає його придатним за станом здоров’я. Військові можуть продовжувати служити ще впродовж 5 років.н

2. У зв’язку з обвинувальним вироком суду. Якщо військовослужбовця засуджують до позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання, його автоматично звільняють з військової служби.

3. За станом здоров’я. Потрібен висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

4. За сімейними обставинами. Їх законом передбачено чимало, детальніше про це розповімо далі. 

Читайте також: Які виплати отримують у воєнний час військовослужбовці

Військовослужбовців найбільше цікавлять дві останні підстави для звільнення. 

Якщо у військовослужбовця погіршився стан здоров’я, він має написати рапорт на ім’я командира військової частини й начальника по медичній частині. Його направляють на військово-лікарську комісію. Експерти проводять обстеження та ухвалюють висновок: що це за захворювання й чи придатна людина до служби. Висновок ВЛК може стати підставою для звільнення.

Порядок проходження військово-лікарської експертизи передбачений Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402. У ньому ж міститься перелік хвороб, які дозволяють звільнитися із ЗСУ. Офіційно цей перелік називається Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. 

Деякі військовослужбовці не погоджуються з висновком лікарської комісії. Його можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

Читайте також: Порядок звільнення із ЗСУ за станом здоров’я

Найпоширенішою підставою для звільнення є обставини сімейного характеру. Тож військовослужбовець має право на звільнення, якщо:

– виховує дитину з інвалідністю до 18 років;

– виховує дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, але якій не встановлено інвалідність;

– є потреба постійного догляду за хворою дружиною  чи чоловіком, дитиною, батьками (своїми чи дружини або чоловіка), що підтверджується медичним висновком;

– дружина  або чоловік є особою з інвалідністю та/або один із батьків є особою з інвалідністю I чи II групи;

– під його опікою перебуває особа з інвалідністю, визнана судом недієздатною;

– постійного догляду потребує особа з інвалідністю I групи;

– доглядає за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної або лікарської комісії потребує постійного догляду, коли немає інших осіб, які можуть це робити;

– військовослужбовиці у зв’язку з вагітністю;

– військовослужбовиці, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, а також якщо дитина за медичними показаннями потребує домашнього догляду до 6 років;

– один із подружжя, де обоє військовослужбовці й мають дитину до 18 років;

– військовослужбовці, які самостійно виховують дитину до 18 років.

З 1 жовтня 2022 року за законом №2599-IX додалася ще одна підстава для звільнення з військової служби під час воєнного стану. Якщо на утриманні військовослужбовця перебувають троє й більше дітей до 18 років. 

Для звільнення за сімейними обставинами військовослужбовець має надати документи, які підтверджують підстави для звільнення. Наприклад, документ, що підтверджує інвалідність дитини;  свідоцтво про смерть другого з подружжя/свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу з визначенням місця проживання дитини з військовослужбовцем, якщо він самостійно виховує дитину до 18 років.

У законі не передбачено, як швидко керівництво має розглянути рапорт на звільнення. На практиці це займає близько 1-2 місяців. Проте відповідно до п. 3.11.6 “Інструкції з діловодства в Збройних Силах україни”, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07 квітня 2017 року №124 (зі змінами), документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

Таким чином, поданий рапорт про звільнення має бути розглянутий протягом 30 календарних днів.

У разі значної затримки розгляду, юристи рекомендують подавати скарги до вищого командування або Міністерства оборони України

Часто військовослужбовці звертаються з проханням звільнити їх зі служби, аргументуючи це загибеллю рідних під час виконання бойових завдань. На жаль, така обставина не є підставою для звільнення. Однак, вона має значення при мобілізації, адже є підставою для відстрочки від призову.

Зауважимо, що військовослужбовці-іноземці  та особи без громадянства, які служать у Збройних силах України за контрактом, можуть звільнитися за власним бажанням. 

Читайте також: Нові правила взяття на військовий облік. Інфографіка

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини