Несплата аліментів, борги по зарплаті, друг позичив чималу суму і не віддає, сусід поставив паркан на вашій ділянці та не погоджується переносити. Якщо у таких конфліктах люди не доходять згоди, тоді ці суперечки доводиться вирішувати в судах. Та навіть якщо ви виграли судову справу – це ще не кінець у розв’язанні проблеми.
Щоб рішення суду було виконане, треба отримати виконавчий лист. Це документ, за яким діятимуть судові виконавці.
Виконавчий лист повинен містити:
- назву документа, дату його видачі. Назву та дані органу, що його видав. Посаду людини, яка виписала виконавчий лист;
- дату прийняття та номер рішення, на основі якого видали документ;
- повне найменування юридичної особи або всі дані фізичної. Для підприємств вказують, де вони розташовані, для людей – де перебувають або постійно мешкають;
- ідентифікаційний код особи з Єдиного державного реєстру юридичних або фізичних осіб. Ці дані мають бути вказані і про боржника, і про стягувача.
Необхідно пересвідчитись, що в документі зазначено:
- резолютивну частину рішення, у якій йдеться про примусове виконання.
- дата, з якої рішення має законну силу, крім тих, які слід виконати негайно.
- строк пред’явлення рішення до виконання – це передбачений законом час, коли рішенню дають хід і стягують борг.
Виконавчий документ може містити й іншу інформацію про стягувача та боржника. Зокрема, де боржник працює, яке має майно. Реквізити рахунків обох сторін, їхні номери телефонів, адреси електронної пошти.
Коли йдеться про рішення міжнародного суду – виконавчий документ повинен відповідати вимогам міжнародних договорів України.
Якщо у справі є кілька відповідачів або кілька позивачів, у виконавчому листі зазначають одного боржника та одного стягувача. І вказують, у якій частині необхідно виконати це рішення, або що обов’язок чи право стягнення є солідарним.
Виконавчий документ підписує уповноважена посадова особа. Вказують її прізвище та ініціали. Документ скріплюється печаткою. Печатка із державним гербом України є обов’язковою, коли орган або посадова особа, які видали документ, за законом зобов’язані мати таку печатку.
Орган державної виконавчої служби або приватний виконавець можуть повернути виконавчий лист стягувачу протягом трьох робочих днів, якщо:
- рішення суду не набрало законної сили. Крім випадків, коли рішення має бути виконане негайно;
- пропущено строк пред’явлення виконавчого документа;
- боржника визнано банкрутом;
- Національний банк України прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;
- компанію-боржника ліквідовано;
- виконавчий документ не відповідає вимогам. Або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення;
- рішення не передбачає примусового виконання;
- стягувач не сплатив авансовий внесок;
- рішення не має виконувати державна виконавча служба чи приватний виконавець;
- виконавчий документ пред’явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Це ще не все. Виконавець із власної ініціативи не може відкрити виконавче провадження. Потрібна заява стягувача. Її зразок можна скачати тут.
До виконання надсилають оригінал заяви. Тому собі треба залишати підтвердження, що цей документ переданий до виконання, – це може бути другий примірник заяви стягувача, на якій виконавці поставлять відмітку про отримання документів, або квитанції про поштове відправлення.
Слід пам’ятати, що оригінал виконавчого листа направляється до виконавця. Тому собі варто залишити його ксерокопію. А от копію рішення суду направляти до виконання не потрібно.
На наступний робочий день після надходження документа виконавець відкриває виконавче провадження. У постанові зазначає, що боржник зобов’язаний подати декларацію про доходи та майно. Він несе відповідальність за неподання або внесення до декларації завідомо неправдивих відомостей. Також боржник має сплати судовий збір у розмірі, встановленому статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження».Важливо! З 24 лютого 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан. Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово – до припинення або скасування воєнного стану – забороняється відкривати виконавчі провадження та вживати заходи примусового виконання рішень у територіальних громадах, що розташовані в районі бойових дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
P. S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
ВПО з Херсонської області в м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Залишити відповідь