Війна в Україні триває, тому мільйони українців залишаються за кордоном. Найбільше їх перебуває в Польщі – майже 1,4 мільйона наших співгромадян отримали дозволи на проживання.
Після російського повномасштабного вторгнення Польща ухвалила закон про допомогу громадянам України. Незабаром до цього документа будуть внесені зміни, які набудуть чинності 1 березня 2023 року. Всі українці в Польщі повинні будуть оформити статус PESEL UKR.
PESEL – це номер з 11 цифр в польському електронному реєстрі. Такий документ дозволяє українцям отримувати соціальні виплати, користуватися державними медичними послугами, офіційно працювати та навчатися. Раніше його оформлення не було обов’язковим. Тож не всі переселенці оформлювали статус PESEL UKR. Та цього року він є обов’язковим для кожного українця, який перетнув кордон і хоче залишитися в Польщі.
Його треба буде оформити прогято 30 днів (раніше було 90 з моменту перетину кордону). Це правило стосуватиметься і новоприбулих українців, і тих, хто в’їхав у країну після 24 лютого 2022 року.
Оформити документ можна в гмінах за місцем проживання або у спеціально організованих місцях.
Де можна подати заявку на отримання номера PESEL, читайте тут.
Для оформлення статусу слід мати такі документи:
• Заяву. Її можна написати від руки або заповнити в електронному вигляді, обов’язково роздрукувати після заповнення.
• Документ, який посвідчує особу. Це має бути той документ, з яким ви перетнули кордон.
• Фото розміром 35 х 45 міліметрів.
В осіб, старших за 12 років, братимуть відбитки пальців. Дорослі та діти від 12 років повинні бути присутні під час подання документів.
Без PESEL UKR людина не зможе отримати разову виплату 300 злотих та щомісячну допомогу для дітей за програмами 500+ та Сімейний капітал.
Увага! Особа, яка залишає Польщу на більше як 30 днів, втрачає статус UKR, а відповідно і всі виплати. Та після повернення статус можна відновити й поновити фінансові виплати.
При подачі заяви на PESEL UKR можна безплатно отримати довірений̆ профіль (Profil zaufany). Це електронний̆ профіль на сайті державних послуг, який̆ дозволяє підтвердити особистість онлайн у державних установах. Профіль містить ім’я, прізвище, дату народження і номер PESEL. Завдяки цьому сервісу можна онлайн підписувати заяви, листи до державних установ, автоматично обмінюватися даними.
Читайте також: До яких країн українців пускають без біометричного паспорта
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Залишити відповідь