Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна…» отримувачами компенсації за понівечене під час війни житло є зокрема спадкоємці:
– власників нерухомості;
– замовників будівництва;
– власників спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості тощо;
– осіб, які інвестували в будівництво об’єктів, щодо яких отримано право на виконання робіт;
– членів житлових кооперативів, які викупили квартиру, дім, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього.
Водночас, у частині 2 статті 10 цього закону зазначено, що порядок надання компенсації за пошкоджене житло визначає Кабмін. Такий Порядок затверджений урядовою постановою №381 від 21 квітня 2023 року.
У пункті 3 постанови йдеться, що отримувачем компенсації є фізична особа, яка:
– досягла 18 років;
– подала заяву на компенсацію;
– є власником чи співвласником пошкодженого помешкання;
– має документи на право власності.
Щоб отримати компенсацію, рекомендуємо:
1. Звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Важливо! Спадкоємець, який на час смерть спадкодавця постійно проживав із ним, вважається таким, що автоматично прийняв спадщину (частина 3 статті 1268 Цивільного кодексу України). Тому звертається до нотаріуса одразу з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину.
2. Отримати свідоцтво на спадщину та зареєструвати перехід права на нерухомість. Це робить нотаріус, одразу після того, як видав свідоцтво.
3. Подати заяву на компенсацію за пошкоджене майно одним зі способів:
– через портал «Дія»;
– через мобільний додаток «Дія»;
– через Центр надання адміністративних послуг;
– через орган соціального захисту населення;
– через нотаріуса.
Спадкоємцями й за законом, і за заповітом, відповідно до частини 1 статті 1222 Цивільного кодексу, можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця й народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно ж до статті 1216 Цивільного кодексу, спадкування – це перехід прав та обов’язків від померлої особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Тобто, спадкоємець отримує право розпоряджатися майном – зокрема подати заяву на компенсацію після оформлення переходу права власності – з моменту державної реєстрації права власності (частина 1 статті 182 Цивільного кодексу України).
Читайте також: Закон про компенсацію за ремонт діятиме з 1 січня
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.
Залишити відповідь