На окупованій території Херсонщини заблокована робота місцевих відділів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Тому породіллі чи їх родичі звертаються до правозахисників із питаннями: як же зареєструвати дитину та отримати українське свідоцтво про її народження?
Звернення, за словами фахівців громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”, можна поділити на чотири групи:
- дитина народилася до 24 лютого 2022 року, факт її народження встигли зареєструвати в органах ДРАЦС (у т. ч. вже віддали медичні документи працівникам ДРАЦС), але свідоцтво не отримали;
- дитина народилася до 24 лютого 2022 року, є підтверджуючі медичні документи державного зразка, але до органів ДРАЦС не зверталися;
- дитина народилася після 24 лютого 2022 року, є підтверджуючі медичні документи державного зразка, але до органів ДРАЦС не зверталися;
- дитина народилася після 24 лютого 2022 року, родина отримала в лікарні медичні документи не встановленого законодавством України зразка («ХНР», росії тощо) і через тиск загарбників була вимушена оформити факт народження дитини в так званих «органах записи актов гражданского состояния» окупаційної влади.
Як пояснює юрист громадської приймальні БО ФМЗ та адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов, оформити документи на дитину можна в будь-якому відділу ДРАЦС незалежно від місця реєстрації/проживання батьків чи місця народження дитини. Звернутися з заявою можуть не тільки батьки чи один із них, а також будь-яка третя особа, наприклад, хтось із родичів, друзів тощо.
За законодавством підставами для реєстрації немовляти є медичний висновок і медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о). Але може бути й довідка довільної форми без печатки, її видає фахівець закладу охорони здоров’я, якщо немає можливості оформити документи державного зразка.
У випадках, коли дитина під час дії воєнного стану народилася поза медзакладом, документи можна отримати після огляду лікарем породіллі й немовляти та наявності в первинно-обліковій медичній документації жінки, в тому числі в електронній системі охорони здоров’я, відомостей про факт її вагітності.
Також до переліку підстав для державної реєстрації дитини належить рішення суду про встановлення факту народження.
Зареєструвати дитину та отримати свідоцтво про її народження державного зразка наразі, на жаль, можна лише на підконтрольній Україні території.
Тому наступні поради стосуються лише тих, хто зміг виїхати чи планує евакуюватися до неокупованих населених пунктів країни.
Отже, якщо дитина народилася до 24 лютого 2022 року, але встигли лише зареєструвати факт її народження, – слід звернутися до будь-якого органу ДРАЦС для отримання повторно свідоцтва про народження дитини.
У двох наступних випадках, коли є медичні документи державного зразка (або відповідні довідки), слід звернутися до ДРАЦСу із заявою про здійснення первинної реєстрації дитини та отримання свідоцтва про її народження.
Якщо ж у лікарні видали медичні документи не встановленого законодавством України зразка й документи на дитину оформлено «органами записи актов гражданского состояния» окупаційної влади, ефективним варіантом розв’язання цієї проблеми є звернення до суду.
Для цього один із батьків /батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини мають звернутись до будь-якого суду на території України (незалежно від місця проживання заявника) з заявою про встановлення факту народження.
Після чого рішення суду подається до ДРАЦСу і працівники служби на його підставі зареєструють дитину та підготують свідоцтво про народження.
Довідково. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Залишити відповідь