У яких випадках варто чекати швидку допомогу

У яких випадках варто чекати швидку допомогу

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

У 2021 році під час реформи системи охорони здоров’я змінилася класифікація викликів швидкої допомоги. Їх розподілили на чотири види, залежно від стану пацієнта: критичні, екстрені, неекстрені та непрофільні.

На критичні виклики «швидка» повинна приїжджати за 10 хвилин. Це ті випадки, коли життя пацієнта під загрозою. Людина має масивну кровотечу, зупинку дихання та серцебиття. 

На екстрені «швидка має приїхати» за 20 хвилин. До таких належать порушення свідомості, порушення дихання, ознаки кровотечі, інфаркт, інсульт.

До неекстрених віднесли виклики, коли пацієнт не перебуває у критичному стані, проте потребує огляду лікаря. Це підвищення артеріального тиску, яке не несе загрози, підозра на пневмонію. У таких випадках пацієнту порекомендують звернутися до сімейного лікаря чи до найближчого відділення невідкладної медичної допомоги. Якщо такої можливості немає, тоді до пацієнта все ж відправлять бригаду «швидкої».

Непрофільні виклики не передбачають огляд медичним працівником. Пацієнту можуть надати дистанційну консультацію.

Перелік підстав, коли бригада за рішенням диспетчера виїжджає на виклик, визначений наказом МОЗ № 583 від 26 березня 2021 року. До симптомів, що вимагають невідкладного втручання медиків належать:

– непритомність або порушення притомності, судоми;

– раптовий розлад, відсутність або неефективність дихання;

– раптовий біль в грудній клітині, головний біль, що супроводжується запамороченням і/або нудотою, гострий біль у черевній порожнині чи/та поперековому відділі;

– раптове порушення зору;

– порушення мовлення, слабкість у кінцівках, що виникли раптово;

– гіпо- та гіперглікемічна кома;

– значна зовнішня кровотеча, блювання кров’ю, кровохаркання;

– ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростання частоти пульсу, різка загальна слабкість та блідість шкіри тощо);

– порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо);

– анафілактична реакція, спричинена різними чинниками;

– укуси змій та павуків;

– травми, які загрожують життю;

– тепловий удар і переохолодження, які загрожують життю;

– асфіксія всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення);

– гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечною для життя пацієнта та/або людей поруч);

– інших станів, які загрожують життю та здоров’ю людини.

Головне пам’ятати, «швидка» приїздить лише за таких станів, які без отримання негайної допомоги можуть загрожувати життю пацієнта або ж можуть призвести до різкого незворотного погіршення його здоров’я. За таких симптомів варто терміново зателефонувати на номер «103» або «112». 

Водночас ви завжди можете зателефонувати диспетчеру за номером «103», попросити телефонну консультацію та визначити, чи потребує ваш випадок виїзду бригади. Вас також можуть скерувати до сімейного лікаря чи порадити інші варіанти отримання допомоги. 

Також нагадаємо, що висока температура як така не є підставою для виклику «швидкої».

Читайте також: Перелік безоплатних медичних послуг в Україні для вимушених переселенців

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини