З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності низка законодавчих змін, які стосуються різних сфер життя – від цінних паперів до дитячих садків.
Для виходу на пенсію треба 32 роки стажу
Щоб вийти на пенсію у 60 років, треба мати 32 роки трудового стажу. Це прописано у статті 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Норма набула чинності з 1 січня 2025 року. Вона актуальна і для чоловіків, і для жінок.
Вийти на пенсію у 63 зможуть українці, які мають від 22 років стажу, а оформити пенсію у 65 років – із 15 роками трудового досвіду. Якщо до 65 років людина не заробить мінімального страхового стажу, вона не отримає пенсії. Матиме соціальну допомогу від держави – нині це 2 361 гривня.
У січні збільшаться виплати у пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70 років (+300 грн), 75 років (+456 грн) та 80 років (+570 грн). За умови, що їхня пенсія не перевищує 10 340,35 гривні.
Без змін цьогоріч залишається прожитковий мінімум та мінімальна зарплата. Прожитковий мінімум на працездатну особу становить 3 028 гривні на місяць. Для дітей до 6 років – 2 563 гривні, для дітей від 6 до 18 років – 3 196 гривень. Для осіб, які втратили працездатність, — 2361 гривня. Мінімальна зарплата – 8 000 гривень.
Читайте також: Мінімальні пенсії у 2025 році: чого очікувати
Зросли податки для підприємців
Наприкінці 2024-го Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу. За цим законом, низку податків та зборів підвищили з 1 жовтня – заднім числом. Але за кілька днів до Нового року президент підписав закон №9319, який унормував запровадження податкових правил для фізичних осіб-підприємців з 1 січня 2025-го. Тобто податки підвищили з початку року.
Громадяни платитимуть із зарплати 5 відсотків військового збору.
ФОПи I, II та IV групи – 10 відсотків від мінімальної зарплати на 1 січня. Упродовж 2025 року підприємці щомісяця мають платити 800 гривень військового збору – незалежно від доходу. Ставка військового збору для III групи – 1 відсоток від доходу. Якщо дохід відсутній, платити нічого не потрібно.
З початком великої війни діяла норма про добровільну сплату єдиного соціального внеску. З 1 січня цього року сплата ЄСВ знову стає обов’язковою. Розмір мінімального внеску ЄСВ за місяць становить 1 760 гривень. Ця норма не стосується підприємств на окупованих територіях.
Читайте також: Нові ставки військового збору: кого торкнуться зміни
У селах мають бути платіжні термінали
Торговці, які працюють у населених пунктах, де мешкають до п’яти тисяч осіб, зобов’язані з 1 січня 2025 року встановити термінали для оплати картками. Це завершальний етап упровадження обов’язкового приймання безготівкових платежів.
Вимога не поширюється на ФОПів I групи та підприємців, які торгують на виїзді або продають власноруч вирощену продукцію. Ці категорії повинні встановити платіжні термінали через рік – з 1 січня 2026-го.
Тимчасово мають право працювати без термінала підприємці в регіонах, де тривають бойові дії, та на окупованих територіях.
Аграрії отримали новий інструмент для залучення коштів
З початку року набув чинності закон про аграрні ноти. Так називаються цінні папери, які використовують для кредитування сільськогосподарського виробництва.
Аграрна нота дозволяє передавати в заставу продукцію рослинництва, тваринництва та первинної переробки. Це надає можливості для фінансування більшого кола сільгоспвиробників.
Фермер може самостійно видати електронну аграрну ноту з особистого е-кабінету у спеціальному Реєстрі аграрних нот, не сплачуючи гроші за послуги нотаріуса. А кредитор – зможе її продати на ринку капіталу й повернути свої гроші.
Читайте також: Фермерам на деокупованих територіях покриють усі витрати на розмінування
Вартість посилок на Укрпошті залежатиме від об’єму
З початку року Укрпошта змінила принцип тарифікації посилок. Вартість доставки залежить від обʼєму, а не від ваги. Ціна на певний розмір буде фіксована. Проте вагу посилки все одно зазначатимуть. Насамперед – для контролю цілісності.
Для пересилання по Україні діятимуть два тарифних плани: «Базовий» і «Пріоритетний». Максимальна вага посилки – 30 кілограмів. Важчі перевозитимуться на палетах – на такі послуги діють інші тарифи.
Нестандартні посилки оброблятимуться вручну, це коштуватиме на 50 гривень дорожче.
Автоцивілка подорожчає, виплати за страховкою теж зростуть
В Україні набув чинності новий закон про страхування відповідальності автовласників. Він передбачає підвищення страхових виплат: зі 160 до 250 тисяч гривень на ремонт автомобіля, з 320 до 500 тисяч гривень – на лікування постраждалих у ДТП.
Страховку мають оформлювати всі водії. Для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю та інших пільговиків діятиме 50-відсоткова знижка.
У законі прописана норма про вільне ціноутворення. Це значить, що страхові компанії можуть самостійно визначати вартість поліса для кожного водія – залежно від стажу, віку чи історії потрапляння в ДТП.
Скасовується франшиза – сума, яку в разі аварії сплачує винуватець. Страхові компанії надаватимуть страхову суму в повному обсязі. Водночас для всіх страхових стає обов’язковим пряме врегулювання: водій у разі ДТП звертається до своєї страхової компанії, а не до компанії винуватця. Це спростить отримання виплат.
Ще одна новація – відшкодування розраховуватимуть без урахування зносу автомобіля. Це забезпечить відновлення автівки до стану «як до ДТП». Страхові організовуватимуть ремонт на авторизованих СТО, водієві не доведеться самому розв’язувати це питання.
Водій не може мати два поліси автоцивілки. Дійсним вважається той, що укладений останнім.
З 1 січня поліс автоцивілки також є обов’язковим для мопедів та всіх транспортних засобів, призначених для перевезення пасажирів, вантажів і багажу, пошти, обладнання, внесених до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Оформлені раніше страховки діятимуть до завершення свого терміну. Більше за страховку доведеться платити тим, хто має оформлювати її після 1 січня 2025 року.
Як зазначають експерти ринку, поліси вже подорожчали у два-три рази.
Читайте також: Компенсація за знищений автомобіль: що робити, аби отримати гроші
Замість МСЕК інвалідність встановлюватимуть експертні команди
Верховна Рада своїм рішенням ліквідувала з 1 січня медико-соціальні експертні комісії. Замість МСЕК у великих лікарнях створять експертні команди. До них увійдуть лікарі-практики та лікарі-реабілітологи. Мережа лікарень буде рівномірно розподілена по території України.
Статус інвалідності ґрунтуватиметься на сучасній концепції оцінювання повсякденного функціонування людини – тобто лікарі мають оцінити, як травма чи хвороба впливає на щоденне життя людини.
Весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані. Система обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу. Дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання. Це дозволить мінімізувати корупційні ризики.
Сформують Центр оцінювання для оскарження рішень – до нього увійдуть медичні фахівці з різних закладів країни.
Для осіб із безстроковим статусом інвалідності документи залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю термін повторного огляду пересунуть на шість місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки збережуться.
Як подати документи у цифровій системі оцінювання, читайте в матеріалі.
У лікарнях з’являться додаткові платні послуги
Уряд затвердив перелік платних медичних послуг у державних та комунальних закладах. Такі послуги не покриває Програма медичних гарантій, пацієнт має платити за них самостійно.
До додаткових платних послуг віднесли:
– звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли його не вимагають;
– можливість самостійно обрати лікаря для спеціалізованої допомогти;
– надання медпослуг вдома, якщо це не обумовлено станом пацієнта;
– перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу.
Медзаклади самі визначають вартість. Вони мають оприлюднити на своїх сайтах та розмістити на стендах повний перелік платних і безоплатних послуг. Оплатити медичну допомогу можна лише в безготівковій формі на офіційний рахунок закладу.
У МОЗ наголосили, що допомога за Програмою медичних гарантій була й залишається безплатною.
Вчителі отримають щомісячну доплату
Вчителі та інші педагогічні працівники з 1 січня 2025 року щомісячно отримуватимуть одну тисячу гривень доплати. А з 1 вересня – дві тисячі гривень.
На призначення виплат не впливатиме ні стаж, ні місце розташування закладу освіти. Ці кошти не підпадають під оподаткування. Така норма діятиме до закінчення воєнного стану в Україні.
Щоб отримати виплату, освітянам не потрібно робити жодних дій.
З’являться мобільні дитсадки
З 1 січня набрав чинності закон про дошкільну освіту. Він передбачає сучасні формати дитячих садків. Зокрема, в Україні з’являться мобільні дитсадки – для громад, де заклади зруйновані або пошкоджені. Мобільний садок за графіком приїжджатиме до різних населених пунктів, зупинятиметься там, де є укриття.
«Це великий автомобіль, забезпечений усім необхідним для дітей. Батьки, знаючи розклад його роботи, можуть приводити дітей», – розповів заступник міністра освіти Андрій Вітренко.
Також діятимуть корпоративні садки – їх організовуватимуть на підприємствах для зручності працівників із дітьми. Мінісадки – для малих громад, навіть якщо там менше як п’ять дітей.
У садках будуть організовані різні програми та групи: вікові, різновікові, інклюзивні, спеціальні. Будуть також сімейні групи – де вихованням зможуть займатися члени родини за підтримки держави.
«Зелену картку» треба оформлювати за день до виїзду
З початку року змінилися умови отримання міжнародного страхування для водіїв. Страховий сертифікат «Зелена картка» почне діяти лише з наступної доби після дня оформлення. Тобто його потрібно оформлювати щонайменше за добу до поїздки.
Запроваджується електронний формат полісів, який визнаватимуть в усіх країнах-членах системи «Зелена картка». Водії зможуть зберігати електронний сертифікат на смартфоні, їм не треба друкувати паперову версію.
Всі договори міжнародного страхування, укладені до 1 січня 2025 року, діятимуть до завершення їхнього терміну.
Субсидію на оренду для переселенців призначать у середині січня
Із середини січня розпочнуться призначення субсидій на оренду житла для переселенців. Допомогу зможуть отримати ті українці, які відраховують від свого бюджету за найм оселі понад 30 відсотків сукупних доходів.
Субсидія покриватиме значний відсоток оренди, якщо родина отримує менше за два прожиткові мінімуми на особу, тобто менше за 5 840 гривень.
Детальніше про субсидії на оренду для переселенців ми писали тут.
Зупинення транзиту російського газу
1 січня, коли закінчилася дія п’ятирічної угоди з Росією, Україна о 7 ранку припинила транзит російського газу своїми трубопроводами до Європи. Спочатку в ГТС знижували тиск, після цього на станції поблизу міста Суджа в Курській області, яке зараз контролюють ЗСУ, перекрили вентиль.
Україна на запит Єврокомісії готова здійснювати транзит будь-якого газу, крім російського.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь