Трудовий договір – це угода між працівником та роботодавцем. Кожна зі сторін має право ініціювати його укладення та розірвання.
Під час війни трудові відносини регулює закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та інші норми трудового законодавства.
Причини, коли роботодавець може розірвати договір, прописані у статтях 40 та 41 Кодексу законів про працю України.
Роботодавець може звільнити працівника, який перебуває на лікарняному чи у відпустці – за винятком відпустки у зв’язку вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до 3 років. Датою звільнення буде першим робочий день після відпустки чи лікарняного.
Проте в умовах воєнного стану роботодавець не може звільнити:
– вагітних та жінок, які мають дітей до 3 років, одиноких матерів, які виховують дітей до 14 років або дітей з інвалідністю;
– працівників, яких призвали у військо – на строкову службі, за призовом як офіцерів, як резервістів в особливий період, під час мобілізації, за контрактом;
– працівників, яких позбавили особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України й цей факт встановлено законодавчо згідно з законом про їх соціальний і правовий захист.
При звільненні з ініціативи роботодавця працівник має право:
– на дотримання процедури звільнення, визначеної законами про працю;
– отримати всі належні кошти в день звільнення;
– оскаржити своє звільнення.
З питаннями про поновлення на роботі працівник може звернутися до суду протягом місяця після вручення йому копії наказу або розпорядження про звільнення. А у справах про виплату заробленого – у тримісячний строк після отримання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Якщо людина не вклалася в ці терміни з поважних причин, суд може поновити строки, якщо людину звільнили менше як рік тому.
Працівник також може звернутися до Державної служби України з питань праці або її територіальних органів, яка контролює оформленням трудових відносин із найманими працівниками.
Читайте також: Як правильно звільнитися за власним бажанням
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Залишити відповідь