Роботодавець розриває трудовий договір. Що про це треба знати працівникові

Роботодавець розриває трудовий договір. Що про це треба знати працівникові

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар

Трудовий договір – це угода між працівником та роботодавцем. Кожна зі сторін має право ініціювати його укладення та розірвання.

Під час війни трудові відносини регулює закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та інші норми трудового законодавства. 

Причини, коли роботодавець може розірвати договір, прописані у статтях 40 та 41 Кодексу законів про працю України.

Роботодавець може звільнити працівника, який перебуває на лікарняному чи у відпустці – за винятком відпустки у зв’язку вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до 3 років. Датою звільнення буде першим робочий день після відпустки чи лікарняного.

Проте в умовах воєнного стану роботодавець не може звільнити:

–  вагітних та жінок, які мають дітей до 3 років, одиноких матерів, які виховують дітей до 14 років або дітей з інвалідністю;

– працівників, яких призвали у військо – на строкову службі, за призовом як офіцерів, як резервістів в особливий період, під час мобілізації, за контрактом;

– працівників, яких позбавили особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України й цей факт встановлено законодавчо згідно з законом про їх соціальний і правовий захист. 

При звільненні з ініціативи роботодавця працівник має право:

– на дотримання процедури звільнення, визначеної законами про працю;

– отримати всі належні кошти в день звільнення;

– оскаржити своє звільнення.

З питаннями про поновлення на роботі працівник може звернутися до суду протягом місяця після вручення йому копії наказу або розпорядження про звільнення. А у справах про виплату заробленого – у тримісячний строк після отримання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні. 

Якщо людина не вклалася в ці терміни з поважних причин, суд може поновити строки, якщо людину звільнили менше як рік тому.

Працівник також може звернутися до Державної служби України з питань праці або її територіальних органів, яка контролює оформленням трудових відносин із найманими працівниками.

Читайте також: Як правильно звільнитися за власним бажанням

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини