У 2025 році в Україні юридична сила права власності або користування земельною ділянкою визначається чітко — винятково на підставі належно оформлених документів і наявності кадастрового номера. Власником землі можна стати лише через офіційні правочини або рішення, які належно зареєстровані в державних реєстрах.
Що є підставою для права власності у 2025 році:
Власність на землю в Україні може виникати через:
- купівлю-продаж
- спадкування
- дарування
- судові рішення
- інші законні дії.
Документи, що мають юридичну силу:
- Державні акти на право власності (усіх кольорів: рожеві, зелені, сині) — чинні лише за наявності витягу з Державного земельного кадастру.
- Свідоцтва про право власності або на спадщину — за умови реєстрації в держреєстрі.
- Судові рішення — якщо набрали законної сили та зареєстровані.
- Витяги з Державного реєстру речових прав або з Державного земельного кадастру.
- Договори: купівлі-продажу, дарування, оренди, міни, суперфіцію (право користування чужою земельною ділянкою для забудови), емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб) тощо.
Як змінювались документи по роках:
🔸 1992–2001 (рожеві акти) — зазвичай без кадастрових номерів. Необхідно виготовити технічну документацію, провести кадастрову зйомку та внести ділянку до електронного Державного земельного кадастру.
🔸 2002–2008 (зелені акти) — з кадастровими номерами. Але все одно потрібен витяг із Державного земельного кадастру для здійснення правочинів.
🔸 2009–2012 (сині акти) — акти мали графу ідентифікаційного коду власника, але без витягу з Державного земельного кадастру — дії неможливі.
🔸 2013–2015 — права на землю підтверджувались витягом із Держреєстру речових прав та свідоцтвом.
🔸 З 2016 року — єдиним підтвердженням є витяг із Державного реєстру речових прав, а факт існування ділянки та її меж — витягом із Державного земельного кадастру.
Ділянка без кадастрового номера
Якщо у вас немає кадастрового номера, його треба оформити. Без цього ділянку не можна продати, здати в оренду чи передати у спадок.
У 2025 році підтвердження права на земельну ділянку вимагає не лише наявності відповідного документа, а і його актуального стану, включаючи кадастровий номер та реєстрацію в електронних реєстрах.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Які документи підтверджують право власності
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь