Українські біженці, які знайшли притулок у Польщі, можуть розраховувати на фінансову допомогу батькам та дітям. Виплати передбачає ухвалений на 2023 рік бюджет. Тож які програми доступні українським сім’ям у Польщі та як отримати гроші.
Карта Великої родини (Karta Dużej Rodziny)
З 1 січня 2019 року в Польщі діє програма підтримки сімей, які мають не менше трьох дітей. Розмір доходу не впливає на можливість отримати допомогу.
Власники картки можуть отримувати послуги та товари за зниженими цінами. В цій програмі беруть участь такі мережі супермаркетів, як Biedronka та Lidl; заклади культури, наприклад, музеї; транспортні установи, АЗС та інші. Про це інформують наліпки «Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny».
Програма Сім’я 500+
Сім’я 500+ – це програма підтримки демографії в Польщі. Кожна сім’я має право отримувати щомісяця субсидію в 500 злотих на кожну дитину. Виплата надходить незалежно від доходу батьків.
Право на таку допомогу мають й іноземці, які мешкають у Польщі. Зокрема, біженці з України.
Планується, що у 2023 році допомога охопить близько 7 мільйонів дітей.
Торік Польща переказала за цією програмою понад 213 мільярдів злотих, а у 2023-му сума збільшиться ще на 40 мільярдів.
Варто зауважити, що сума щомісячної виплати залишиться на рівні 500 злотих на дитину.
Грошова допомога Dobry Start для школярів
Програма Dobry start – це виплата в 300 злотих, яку отримують батьки школярів для підготовки до нового навчального року.
Допомогу виплачують раз на рік, незалежно від доходу сім’ї. Ці кошти мають покрити витрати на шкільне приладдя. Гроші можна отримати на дитину до 20 років, а для дітей з інвалідністю – до 24 років.
З 2019 року програма стала доступна для учнів поліційних шкіл та шкіл для дорослих.
Водночас програма не поширюється на студентів та дітей, які відвідують садок або нульовий клас (zerowka).
Програма 400 Plus
400 Plus у Польщі – це державна програма співфінансування витрат на перебування дітей у яслах чи спеціальних клубах.
400 злотих – максимальний розмір допомоги. Якщо фактичні витрати на дошкільну установу (без харчування) менші за 400 злотих, то й виплати будуть меншими, але покриють 100 відсотків потреб.
Наприклад, вартість перебування в яслах становить 500 злотих на місяць. За програмою буде компенсовано 400, а ще 100 злотих батьки заплатять самостійно. Якщо ціна 350 злотих, то буде компенсовано 350. Однак на 50 злотих, що залишилися, родина претендувати не може. Гроші перекажуть безпосередньо у заклад.
Держава надає таку підтримку весь час, поки дитина ходить у садок. Але якщо родина отримує виплати за програмою Сімейний капітал (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy), то кошти на садок не надають.
Виплати за програмою 400 Plus переривають на період виплат Сімейного капіталу. Але коли дитині виповниться 3 роки, виплати на садок поновлюють до закінчення дошкільного закладу.
Сімейний опікунський капітал (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy)
Сімейний капітал – це нова програма, запроваджена з січня 2022 року і яка триватиме у 2023-му.
Спочатку мала назву «1000 плюс». Її виплачують на другу та наступну дитину від 1 до 3 років. Суму в 12 тисяч злотих можна взяти частинами: або рік отримувати щомісяця 1000 злотих, або два роки – по 500 злотих.
Кому надають ці виплати:
- Іноземцям, які мають посвідку на постійне місце проживання (постійний побит і карти довгострокового резидента ЄС, видані Польщею) та вільний доступ до ринку праці.
- Іноземцям, які мають тимчасовий дозвіл на проживання (карти побиту), на яких є інструкція «з доступом до ринку праці (dostep do rynku pracy)».
- Власникам статусу UKR (українцям, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року та які не мають карти побиту, карти сталого побиту, карти резидента, статусу біженця, у польській електронній системі обліку населення PESEL надають статус UKR. Він дозволяє безплатно звертатися до лікарів, отримувати соціальні допомоги, дає можливість зареєструватися як безробітний).
Залишити відповідь