Що робити під час війни у разі втрати чи спливу строку дії документів

Що робити під час війни у разі втрати чи спливу строку дії документів

Джавеліна БайрактарДжавеліна Байрактар
Джавеліна Байрактар

У серпні дев’яносто відсотків клієнтів громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» потребували допомоги у відновленні втрачених документів, які посвідчуюють особу, чи непокоїлися через пошкодження, або закінчення “терміну дії” паспортів, зокрема, настав час вклеювати нове фото (тобто людині виповнилося 25 або 45 років). Більшість з них – жителі окупованої Херсонщини.

Юристи БО ФМЗ одразу заспокоюють: поки триває війна хвилюватися через закінчення терміну дії документів не слід. 

За мирним законодавством, у разі несвоєчасного вклеювання фотографії, тобто пізніше ніж через місяць після дня народження по досягненню 25 або 45 років, документ вважається недійсним. За це передбачена адміністративна відповідальність, яка тягне за собою попередження або штраф від 17 до 51 грн (стаття 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»).

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

Але через військову агресію термін дії “прострочених” документів продовжено. Це стосується не лише паспортів, а й інших як паперових, так і електронних документів. Замінити їх чи вклеїти фотокартки можна після скасування воєнного стану, у мирній Україні. 

Тобто, чи перебуваєте ви на підконтрольній території, чи в регіонах ведення бойових дій або тимчасової окупації, ваші документи продовжують бути дійсними в частині щодо посвідчення особи, підтвердження громадянства України або спеціального статусу.

Якщо ж документи зіпсовано чи взагалі втрачено, за їх відновленням потрібно звернутися у відповідні територіальні органи. Наприклад, якщо це стосується паспортів (як внутрішнього, так і для виїзду за кордон) – потрібна Державна міграційна служба, або центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс» тощо. Якщо ідентифікаційного коду – податкова. Посвідченні водія – сервісний центр МВС. Свідоцтва про народження – РАЦС (відділ реєстрації актів цивільного стану).

Жителям окупованих територій, де відповідні державні установи не працюють, юристи радять встановити мобільний застосунок Дія, у якому підтягнеться єДокумент, який на час воєнного стану має однакову юридичну силу з паперовими*.

єДокумент не треба додатково замовляти чи генерувати. Він містить всю необхідну інформацію для підтвердження особи та унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який дозволяє перевірити людину безпосередньо під час пред’явлення.

У єДокументі відображаються наступні відомості:

 • назва документа;
 • реквізити виданого документу (назва, серія та/або номер) паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення водія тощо;
 • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи українською мовою та латинськими літерами;
 • стать;
 • громадянство (за наявності);
 • дата народження;
 • відцифрований образ обличчя особи (за наявності);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (за наявності);
 • адреса зареєстрованого місця проживання та дата реєстрації (за наявності).

Як сформувати єДокумент?

Це можливо, якщо у Вашого гаджета відповідні технічні параметри та підтримується Інтернет. Тобто сформувати та використовувати єДокумент на “кнопковому” телефоні неможливо.

Якщо застосунок Дія вже встановлено, наприклад, на смартфоні, необхідно його оновити.

Це можна зробити з App Store або Play Market. До речі, застосунок слід регулярно оновлювати, оскільки там постійно з’являються різні корисні опції та доступні нові послуги.

Після цього достатньо зайти в застосунок і у ньому автоматично з’явиться єДокумент.

Якщо ж Дія не була встановлена, то процедура складніше. Треба застосунок завантажити, пройти електронну ідентифікацію (процедуру встановлення особи), автентифікацію (процедуру перевірки достовірності заявлених даних) та авторизацію (процедур надання прав).

Тобто зареєструватися в системі, пройти перевірку та отримати доступ до своїх цифрових документів.

Авторизуватися в системі наразі найпростіше за допомогою BankID – через банк, де у вас є рахунок та власний кабінет.

Система BankID – це державна система віддаленої ідентифікації, яка забезпечує передачу персональних даних користувачів від банку, в якому відкрито рахунок, до суб’єкта, який надає користувачу послугу.

Наразі, за офіційною інформацією Національного банку України, в державі 87 банків – учасників системи BankID.

Покрокова інструкція формування єДокументу “з нуля”.

Крок 1. Встановити мобільний додаток Порталу Дія на підключений до Інтернету електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка. 

Це також можна зробити з App Store або Play Market.

Щоб не втрапити в пастку Інтернет-шахраїв, слід встановлювати лише офіційні мобільні застосунки із перевірених ресурсів.

Крок 2. 

Пройти відповідну електронну ідентифікацію (процедуру встановлення особи), автентифікацію (процедуру перевірки достовірності заявлених даних).

Крок 3.

Авторизуватися за допомогою BankID.

Як це зробити:

 • на головному екрані застосунку Дія треба натиснути на іконку BankID;
 • вибрати з наявного переліку відповідний банк;
 • застосунок Дія автоматично перенаправить у мобільний застосунок банку для підтвердження авторизації;
 • далі треба ввести номер телефону, до якого «прив’язаний» мобільний застосунок банку, пароль та підтвердити вхід;
 • на вказаний номер телефону надійде SMS-повідомлення з кодом, треба ввести його;
 • далі слід вести PIN-код від своєї банківської картки;
 • підтвердити згоду на обробку персональних даних.
 • далі знову відбудеться перенаправлення в застосунок Дія;
 • потрібно придумати та підтвердити код для подальшого входу в застосунок Дія.

Крок 4. 

Зайти в застосунок Дія і у ньому автоматично з’явиться єДокумент.

Ваш документ готовий до використання. 

Увага, у разі відсутності телефонного зв’язку українських мобільних операторів (як це вже кілька місяців триває на окупованій Херсонщині), можна вести перемовини з банком про те, щоб відповідне повідомлення з кодом надсилалося не через SMS, а, наприклад, у вайбері.

* Довідково. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2022 №248  затверджено Порядок застосування єДокумента в період дії воєнного стану, яким визначено, що єДокумент – це документ, що посвідчує особу в період дії воєнного стану, у формі відображення в електронній формі інформації, що ідентифікує особу та міститься в паспорті громадянина України та/або в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, та/або в посвідченні водія разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом), який забезпечує перевірку зазначеної інформації.

Тобто якщо людина пред’являє єДокумент, то додаткових посвідчень особи вимагати права не мають. Але це правило поки тимчасове, на час воєнного стану, і обов’язкове лише на підконтрольній території країни.

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у Вінниці можуть  отримати безкоштовну правову допомогу за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожi новини