15 квітня 2024 року набрав чинності Закон України № 3588-IX. Він змінює правила використання житлових сертифікатів, які видають власникам втраченого внаслідок війни житла.
Основні нововведення:
- Розширене визначення об’єкта нерухомості: тепер до нього належать не лише квартири, житлові приміщення, садові, дачні та будинки садибного типу, але й земельні ділянки, на яких розташовані ці об’єкти.
- Можливість купити землю під забудову: житловий сертифікат можна використовувати для купівлі житла, а також ділянки для зведення будинку.
- Заборона відчуження: земельну ділянку, придбану з використанням житлового сертифіката, не можна продавати протягом п’яти років. Така ж заборона діє на відчуження житла, купленого за компенсацію від держави.
- Придбання житла з доплатою: якщо вартість нерухомості перевищує суму житлового сертифіката, різницю можна доплатити з кредитних коштів. Заборона на відчуження не перешкоджає іпотеці.
- Важливі застереження:
- Отримувач компенсації не має права вдруге передавати в іпотеку об’єкт, придбаний з використанням житлового сертифіката, або ділянку, на якій він розташований.
- У разі стягнення на житло або земельну ділянку до закінчення 5-річного строку, нотаріус достроково знімає заборону відчуження і реєструє припинення іпотеки.
Також, уряд оновив правила розрахунку компенсації за знищені війною квартири та будинки. Оновлення стосуються розрахункових коефіцієнтів і граничної площі, на яку дають компенсацію.
Що змінилося:
▪︎ встановлено коефіцієнт для квартир, розташованих в об’єктах культурної спадщини (об’єктах архітектури) – 1,22;
▪︎ зменшено коефіцієнт (та відповідно розмір компенсації) для квартир у будинках, зведених у 1800 – 1917 роках: з 1,22 до 0,9;
▪︎ збільшено коефіцієнт (та відповідно розмір компенсації) для квартир у будинках, споруджених у період з 1918-го до 1990 року: з 0,69 до 1.
Розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомості Комісія розраховує за окремими формулами для квартир та будинків.
Що впливатиме на розмір компенсації:
▪︎ для квартир – регіон розташування, кількість кімнат, рік забудови, площа;
▪︎ для будинків – регіон розташування та площа.
Уряд встановив граничну площу, за яку дають компенсацію:
– для квартир: не більше 150 квадратних метрів;
– для приватних будинків – не більше як 200 «квадратів».
За квадратні метри, які перевищили максимальну площу, можлива компенсація з репарацій або інших джерел, якщо це буде передбачено нормативно-правовими актами в майбутньому.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Facebook та Телеграм канал – Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Важливо знати: компенсація за програмою єВідновлення
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь