Заробітна плата є основою матеріального забезпечення працівників, і її вчасна виплата – ключовий обов’язок роботодавця. Заплату мають виплачувати не менше двох разів на місяць, це норма. Але існують обставини, коли роботодавець не несе відповідальності за затримку чи невиплату грошей. Вони стосуються виключно форс-мажорних умов, передбачених законом.
Варто зауважити, що виплата зарплат через банківські картки значно зменшує кількість об’єктивних причин для затримки – порівняно з виплатами готівкою через касу підприємства. Проте, навіть у таких умовах можуть виникнути непередбачувані ситуації.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», роботодавець зобов’язаний докладати максимальних зусиль, аби вчасно виплатити зарплату. Однак, якщо затримка або невиплата сталася внаслідок обставин непереборної сили, він не нестиме відповідальності.
Роботодавець повинен довести, що доклав усіх зусиль, аби виконати свої зобов’язання, а порушення термінів оплати праці сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
Підписуйтесь на наші сторінки у соціальних мережах:
Фейсбук та телеграм-канал Безоплатні юристи Херсон
Читайте також: Аліменти з військовослужбовця: як забезпечити права дитини під час війни
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефону +38 (095) 805 72 99.
Залишити відповідь